Tělocvik se změnil v junobranu
Před sto lety začínal školní rok v polovině září a končil v půlce července. A náboženství hrálo ve škole mnohem větší roli než dnes - školní rok začínal a končil slavnými bohoslužbami. Do kostela museli žáci každou neděli, učitelé je měli hlídat. A když bylo výročí císaře pána a jeho rodiny, šlo se do kostela zase. Ještě zajímavější byl pohled na tělocvik.
“Za války se tělocvik změnil v chlapeckých školách na junobranu. To byla vlastně příprava na válku,” přibližuje havlíčkobrodský historik Michal Kamp poměry na jedné z chlapeckých škol ve městě. Hoši se učili vojenskou taktiku a dostávali německé povely, protože němčina bývala armádní řečí. “Dívky byly na městských školách zvlášť a tělocvik vůbec neměly,” připomíná zásadní rozdíl mezi dnešní a tehdejší výukou historik.
V menších městech a na vesnicích to chodilo jinak - v malých školách se učily holky i kluci pohromadě, běžně míval učitel sloučeny dva ročníky v jedné třídě. Za války se situace ještě zkomplikovala tím, že část kantorů musela na frontu. Někde je zastoupili penzisti, v malotřídkách často ženy-učitelky. “Učitelek ale nebývalo tolik co dnes, na chlapeckých školách v Rakousko-Uhersku stáli před tabulí muži,” uzavírá havlíčkobrodský historik Michal Kamp.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.