Svůj budoucí Domov pro seniory by měl každý nejdříve navštívit

4. září 2014
Dobré odpoledne

„Domovy pro seniory slouží lidem vyššího věku, kteří se dostali do nepříznivé sociální situace a potřebují z důvodu trvalé změny zdravotního stavu a omezené soběstačnosti podporu a pomoc při zajištění základních životních potřeb,“ vysvětluje ředitel Domova důchodců v Onšově na Pelhřimovsku Václav Jaroš. „Slouží i lidem, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu potřebují nepřetržitou zdravotní péči.“

Každý domov pro seniory si určuje vlastní věkovou hranici, konkrétně v Onšově je to 65 let. Dalším kritériem pro přijetí je podle Václava Jaroše i tíživá sociální situace žadatele. „Když se o sebe senior nedokáže postarat, co se týká hygieny, přípravy stravy, úklidu nebo praní. Tyto věci vyhodnocujeme na základně sociálního šetření.“

V celé Evropě je stárnutí populace velikým problémem a projevuje se to i u nás v nedostatku volných míst v domovech. Co dělat, když se chce člověk do nějakého přihlásit? Ředitel Jaroš uvádí základní podmínku: „Žadatel o přijetí by měl být příjemcem příspěvku na péči, to znamená, že musí mít minimálně podanou žádost o tento příspěvek. A právě v takovém případě už by měl uvažovat, že jednou do nějakého takového zařízení nastoupí.“ Když domov obdrží žádost o přijetí, sám pak tohoto žadatele kontaktuje a sdělí mu, jaké dokumenty jsou k přijetí potřeba.

„Každý si může domov důchodců vybrat, ale doporučujeme, aby to bylo v rámci kraje, zvyšují se tak šance na přijetí,“ doporučuje Václav Jaroš. I další jeho doporučení by si senioři měli vzít k srdci. „Je velmi užitečné navštívit domov předem a prohlédnout si prostředí, seznámit se s jeho chodem a obyvateli, ale ve skutečnosti to udělá jen asi třetina žadatelů o přijetí.“

Pokud je domov přeplněný, je dobré kontaktovat jich se žádostí více. Vyplatí se také oslovit sociální odbor, kde mají přehled, jaká je kde situace s volnými místy, kterých je nedostatek.

autor: dak
Spustit audio