Svrab a štěnice nejsou minulostí. Hygienička varuje: Parazité se vracejí i do čistých domácností

Hostem dobrého dopoledne byla Jana Böhmová, tématem byly štěnice a svrab
Svrab a štěnice se nevyhýbají ani čistým domácnostem. Šíří se rychle, léčí pomalu. Hygienička Jana Böhmová vysvětluje, jak se chránit i kdy jednat.
Hostem pořadu Dobré dopoledne byla specialistka na podporu zdraví a zdravotní politiky Krajské hygienické stanice Vysočina Jana Böhmová. Řeč byla o dvou nepříjemných parazitech, o kterých si mnozí myslí, že už patří minulosti, svrabu a štěnicích. Podle odbornice se však stále častěji objevují i v běžné populaci.
„Svrab je nakažlivé kožní onemocnění, které není nebezpečné, ale velmi nepříjemné. Projevuje se úporným svěděním, hlavně po zahřátí těla, například v posteli nebo po koupeli,“ uvedla Jana Böhmová. Nejčastěji se objevuje v prostředí s vysokou koncentrací lidí, jako jsou nemocnice, ubytovny nebo věznice, ale nevyhýbá se ani běžným domácnostem.
Krajská hygienická stanice Vysočiny evidovala loni 353 případů, v roce 2022 to bylo dokonce 400. Letos už bylo nahlášeno 199 případů. Zdrojem nákazy je nejčastěji těsný kontakt s nakaženou osobou, případně s jejím oblečením nebo ložním prádlem.
Parazitem je samička zákožky svrabové, která se do několika minut zavrtá do pokožky a vytváří v ní chodbičky, do kterých klade vajíčka. Nejčastěji se svrab projevuje zarudlými pupínky nebo puchýřky, viditelnými chodbičkami a intenzivním svěděním, zvláště v místech s jemnou kůží, mezi prsty, v podpaží nebo na genitáliích.
Böhmová připomněla, že při potvrzení svrabu je nutné přeléčit nejen pacienta, ale také všechny členy domácnosti a sexuální partnery z posledních čtyř týdnů. Léčba spočívá v aplikaci speciální masti, předepsané lékařem, na celé tělo po tři dny. Základem prevence je důsledná hygiena a praní ložního prádla nad 60 stupňů Celsia.
Druhou nepříjemností jsou štěnice. „I tyto parazity si můžeme přivézt z dovolené, třeba v zavazadle. Rozšířit se ale mohou i mezi byty skrze odpady nebo rozvody,“ upozorňuje Böhmová.
Čtěte také
Štěnice se živí lidskou krví a mohou se objevit i v čistých a dobře udržovaných domácnostech. Většinou o jejich přítomnosti lidé zjistí až tehdy, když se štěnice masivně rozmnoží. Kousnutí od štěnice si často lidé spletou se štípanci od komárů.
Podle hygieničky by se lidé neměli stydět o problémech s těmito parazity mluvit. „Nejde o ostudu, ale o zdraví. Důležité je problém řešit co nejdříve,“ uzavřela.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.