Letní měsíce přinášejí vyšší riziko infekcí: Odbornice radí, jak chránit své zdraví

16. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Jana Böhmová a Hana Pavlasová | Foto: Hela Dvořáková, Český rozhlas

S příchodem teplejších dnů se kromě výletů vrací i infekční onemocnění. Jak se před nimi chránit vysvětluje Jana Bohmová a také MUDr. Hana Pavlasová

Letní sezóna přináší zvýšené riziko infekčních onemocnění. Jak se chránit před klíšťaty i při cestách do tropů? Odpovídají odbornice.

S příchodem teplého počasí se zvyšuje riziko výskytu infekčních nemocí. Letní měsíce totiž přinášejí nejen radost z cestování a pobytu v přírodě, ale i vyšší kumulaci lidí na veřejných místech, to zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekcí. Tématem prevence a ochrany zdraví se zabýval rozhovor se dvěma odbornicemi z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina, MUDr. Hanou Pavlasovou z epidemiologického odboru a Janou Böhmovou z oddělení podpory zdraví a zdravotní politiky.

Jedním z hlavních bodů rozhovoru byla prevence klíšťové encefalitidy. „Nejlepší ochranou je očkování,“ upozornila Hana Pavlasová. Mezi další doporučená očkování před cestami do rizikových oblastí patří vakcíny proti žluté zimnici, japonské encefalitidě nebo horečce dengue.

Čtěte také

Důležité je i chování při pobytu v přírodě. Odbornice varují před posezením ve vysoké trávě a doporučují nosit dlouhé oblečení a používat účinné repelenty. Po návratu domů je vhodné provést důkladnou kontrolu těla, protože klíšťata mohou přenášet nejen klíšťovou encefalitidu, ale i další nemoci jako lymeskou boreliózu nebo tularémii. Pokud se klíště přisaje, je třeba ho odstranit pinzetou tahem po aplikaci dezinfekce a místo opět vydezinfikovat. Následně je důležité sledovat případné příznaky a v případě obtíží vyhledat lékařskou pomoc.

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění s inkubační dobou obvykle 7 až 14 dnů. Nemoc probíhá ve dvou fázích. První připomíná chřipku s teplotou, únavou a bolestmi hlavy i kloubů, druhá pak zasahuje centrální nervový systém.

„Nejdůležitější je, aby každý člověk začal u sebe,“ dodává Jana Böhmová. Základem prevence je podle ní důkladná osobní hygiena, pravidelné mytí rukou, ideálně pod tekoucí pitnou vodou a vyhýbání se kontaktu s obličejem špinavýma rukama. V případě nepřítomnosti vody je vhodné používat dezinfekční gely či spreje.

Mohlo by vás zajímat