Hýbeme se správně? Fyzioterapeut z Jihlavy spustil iniciativu, která má rozhýbat Česko

9. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Alois Polák | Foto: Hela Dvořáková, Český rozhlas

Lidé se čím dál méně hýbou. Jak začít s pohybem?

Fyzioterapie není jen léčba po úrazu nebo operaci, ale také zásadní součást prevence zdravotních problémů.

Alois Polák, odborník působící v jihlavském centru Apolena, se ve své praxi zaměřuje na individuální přístup k pacientům a návrat k aktivnímu a plnohodnotnému životu. V posledních letech se specializuje na práci se sportovci všech věkových kategorií. Nyní však přišel s iniciativou, která má oslovit mnohem širší veřejnost.

„Hýbeme se správně?“ To je otázka, kterou se Polák a jeho tým snaží dostat do širšího povědomí. Impulzem byla častá opakování stejných zdravotních potíží u pacientů. „Řekli jsme si, pojďme se setkat s těmi lidmi dřív, než se stanou pacienty, a vysvětleme jim, jak důležitá je prevence,“ říká fyzioterapeut.

Dle jeho slov je jedním z hlavních problémů dnešní doby dlouhodobé sezení. Průměrně sedíme 8 až 14 hodin denně, a když k tomu přičteme spánek, prakticky se celý den nehýbeme. Dlouhodobé sezení podle něj negativně ovlivňuje držení těla, stabilitu středu těla, fyzickou kondici i psychiku. Nejhůře však dopadá na naši páteř.

Čtěte také

Polák proto doporučuje pravidelně vstávat a dělat si krátké pohybové pauzy, například projít se na jiný konec kanceláře, nebo si pro vodu dojít o patro výš. Pokud se ale doba sezení nedá zkrátit, je důležité ji kompenzovat pravidelným pohybem. „Každý pohyb je lepší než žádný pohyb,“ dodává.

Alarmující výsledky výzkumu

V roce 2022 proběhl výzkum pohybových dovedností na základních a středních školách. Výsledky? Zdravé úrovně dosáhlo jen 12 % dětí. Více než 80 % spadlo do kategorie nedostatečné nebo dokonce zdravotně rizikové úrovně. To je podle Poláka jasný signál, že s pohybem musíme začít co nejdříve – ideálně už v předškolním věku.

Výzkum pohybové kondice 2022

Mohlo by vás zajímat