Stíny konce války: Přednáška ve Žďáře připomene temné kapitoly českých dějin

Je společnost připravená na to mluvit o temných stránkách druhé světové války? I to vysvětluje Petr Sedlák a Vojtěch Kyncl
Ve středu Evropy se na jaře roku 1945 začalo rozednívat po dlouhé noci nacistické nadvlády. Konec druhé světové války byl nadohled a s ním i zásadní proměna života v českých zemích.
V rozhovoru na Českém rozhlasu Vysočina historik Vojtěch Kyncl a Petr Sedlák ze Žďáru nad Sázavou diskutovali o 80. výročí konce druhé světové války v Československu s důrazem na lokální události. Kyncl se o toto období začal zajímat díky rodinným zkušenostem spojeným s osvobozením Hlinska a vypálením Ležáků. Jeho výzkum odhalil materiály jako fotografie a deníky nejen židovských obyvatel. Zdůraznil bolestivé poválečné návraty a nástup komunismu.
Dr. Kyncl zmínil, že česká společnost začíná být připravena otevřeně mluvit o temnějších stránkách historie, včetně poválečných represí, díky otevření archivů. Připomněl amnestii válečných zločinů z května 1946, která zahrnovala i vraždy civilistů, a zmínil masakry na Svitavsku. Mezi motivy poválečných represí patřila odveta, zakrývání vlastních zločinů i msta mezi sousedy.
Tyto události měly značný vliv na poválečnou stabilitu a ztrátu komunit, jak ilustruje příběh Richarda Weisensteina ze Žďáru. Ztráta židovského a německého obyvatelstva vedla k vylidnění pohraničí. Historická paměť hraje klíčovou roli ve formování národní identity a měla by nás vést k morálním hodnotám.
Žďár nad Sázavou si 80. výročí připomene řadou akcí. Program začíná přednáškou Kyncla a zahrnuje přednášku pro studenty, projekci Paměti národa, pietní akt kladení věnců 8. května a celorepublikové ztišení. Hlavní akce proběhne 10. května na Farských humnech s ukázkou tanku, pyrotechnickými ukázkami, seskokem parašutistů a galakoncertem Jihlavské filharmonie Gustava Mahlera.
Veškeré informace jsou dostupné na webových stránkách města Žďáru nad Sázavou. Rozhovor s dr. Kynclem bude pokračovat 8. května na Českém rozhlasu Vysočina.
Související
-
Měli bychom se naučit mít rádi své nohy, říká Olga Wiesnerová
Chodidla nás denně nesou světem, po ulicích, schodech i zahradách, a přesto je často zanedbáváme. Až bolest nám připomene, jak důležitá pro naše tělo vlastně jsou.
-
Jaro je tu! Jak na zahradu, poradila floristka Barbora Vachna Konečná
Hostem Dobrého dopoledne byla floristka Barbora Vachna Konečná z Trendy Florist, která přinesla spoustu praktických tipů pro všechny zahrádkáře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.