Stíny konce války: Přednáška ve Žďáře připomene temné kapitoly českých dějin

10. duben 2025

Ve středu Evropy se na jaře roku 1945 začalo rozednívat po dlouhé noci nacistické nadvlády. Konec druhé světové války byl nadohled a s ním i zásadní proměna života v českých zemích.

V rozhovoru na Českém rozhlasu Vysočina historik Vojtěch Kyncl a Petr Sedlák ze Žďáru nad Sázavou diskutovali o 80. výročí konce druhé světové války v Československu s důrazem na lokální události. Kyncl se o toto období začal zajímat díky rodinným zkušenostem spojeným s osvobozením Hlinska a vypálením Ležáků. Jeho výzkum odhalil materiály jako fotografie a deníky nejen židovských obyvatel. Zdůraznil bolestivé poválečné návraty a nástup komunismu.

Dr. Kyncl zmínil, že česká společnost začíná být připravena otevřeně mluvit o temnějších stránkách historie, včetně poválečných represí, díky otevření archivů. Připomněl amnestii válečných zločinů z května 1946, která zahrnovala i vraždy civilistů, a zmínil masakry na Svitavsku. Mezi motivy poválečných represí patřila odveta, zakrývání vlastních zločinů i msta mezi sousedy.

Tyto události měly značný vliv na poválečnou stabilitu a ztrátu komunit, jak ilustruje příběh Richarda Weisensteina ze Žďáru. Ztráta židovského a německého obyvatelstva vedla k vylidnění pohraničí. Historická paměť hraje klíčovou roli ve formování národní identity a měla by nás vést k morálním hodnotám.

Žďár nad Sázavou si 80. výročí připomene řadou akcí. Program začíná přednáškou Kyncla a zahrnuje přednášku pro studenty, projekci Paměti národa, pietní akt kladení věnců 8. května a celorepublikové ztišení. Hlavní akce proběhne 10. května na Farských humnech s ukázkou tanku, pyrotechnickými ukázkami, seskokem parašutistů a galakoncertem Jihlavské filharmonie Gustava Mahlera.

Veškeré informace jsou dostupné na webových stránkách města Žďáru nad Sázavou. Rozhovor s dr. Kynclem bude pokračovat 8. května na Českém rozhlasu Vysočina.

Spustit audio

Související