Statek v Humpolci má novou sušku na obilí. Mohutné věže se staly dominantou celého podniku
Školní statek v Humpolci bude od letoška využívat novou posklizňovou sušící linku. Kraj coby zřizovatel do její výstavby investoval desítky milionů korun.
Nová technologie na školním statku, která nahradila původní sušičku ze 70. let, poslouží jak zaměstnancům statku, tak i studentům české zemědělské akademie.
Schody nahoru
Stoupáme spolu s ředitelem humpoleckého školního statku Janem Máchou po točitých schodech kolem jednoho z třicetimetrových kovových zásobníků vzhůru. Kromě svého účelu může nová sušící linka fungovat i jako rozhledna.
Na školním statku přibyla nová vyhlídka, protože ty věže jsou vysoké 32 metrů. Hlavním účelem nové stavby je ale samozřejmě sušení obilí, což místním zemědělcům pomůže při sklizni. „Nám umožní sklízet obilí i když třeba trošku prší. Ono i když se zdá, že těch srážek o žních je málo, tak spadne 0,1 nebo 0,2, což akorát pokazí práci a my sklízet nemůžeme.“
Moderní technologie
Současně jsou po statku rozmístěné rozvody a optické kabely, které umožňují zaměstnancům i studentům sledovat, kde kolik obilovin je a jak s nimi sušící linka pracuje, vysvětluje dále Jan Mácha. „Navíc tady statek buduje novou váhu, ta bude taky napojená na tu optiku a žáci budou moct vidět, jak ta fůra po tom statku putuje.“
Vysoký kovový komplex zaplatil Kraj Vysočina. Výstavba trvala rok, dělníci ji totiž museli zasadit do období mezi loňskými a letošními žněmi. „Ano, musí to tak být, protože technologie v zemědělství vyžaduje velké tempo a pokud to tempo nemá, tak je někdy ta technologie marná. Jsem rád, že jsme se loni na začátku rozpočtového roku rozhodli investovat 72 a více milionů do této technologie,“ dodal krajský radní Miroslav Houška (KDU-ČSL).
Původně chtěl školní statek zásobovat sušící linku plynem z vlastní bioplynky. Její výstavbu ale nakonec stát nepodpořil. Podle Jana Máchy je tak otázkou, jak velké budou investice do energií.
Související
-
Chovat prasata se zemědělců nevyplatí. Na každý vykrmený kus doplácí asi tisíc korun
Třebaže za vepřové maso platí zákazníci v obchodech stále více, výkupní ceny pro zemědělce naopak klesají.
-
Úroda brambor bude letos patrně dobrá. Velké množství hlíz snižuje cenu
Kolik budou letos stát brambory a urodí se vůbec v dostatečném množství a kvalitě? Rozhodujícím faktorem je počasí.
-
O stovky procent stouply ceny zemědělských hnojiv. Nakonec se to projeví na cenách potravin
Místo 2000 korun i 7000 a více. Tolik teď platí zemědělci za hnojiva, která musí použít na každý hektar obdělávané plochy.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jak na vrácení nevhodných dárků? U e-shopů platí lhůta 14 dnů, kamenné obchody si určují pravidla
-
Analytik: Vypadá to, že měl někdo zájem, aby letadlo z Ázerbájdžánu skončilo na dně Kaspického moře
-
Fico pohrozil Ukrajině: Pokud po Novém roce přeruší tranzit plynu, zastaví Slovensko dodávky elektřiny
-
Velký přehled změn 2025: volnější rodičovská, vyšší zálohy, daně, dávky a důchody i práce od 14 let