Chovat prasata se zemědělců nevyplatí. Na každý vykrmený kus doplácí asi tisíc korun
Třebaže za vepřové maso platí zákazníci v obchodech stále více, výkupní ceny pro zemědělce naopak klesají.
Někteří z farmářů podle jejich slov momentálně doplácí na výkrm jednoho prasete i tisíc korun, jiní začínají chovy omezovat.
Zemědělci orientující se na chov prasat si stěžují na nízké výkupní ceny masa. Zatímco jejich náklady v důsledku války na Ukrajině a stoupajících cen krmiv a energií strmě rostou, za vykrmené čuníky podle svých slov dostávají stále méně a méně.
Zemědělci ze Sedlejova
„Investovali jsme do výkrmny prasnic v roce 2019. Postavili jsme porodnu a halu pro předvýkrm. Následně rok na to jsme postavili druhou výkrmovou halu pro 800 kusů prasat už ve výkrmu a stávající máme 1.200 kusů ve výkrmu,“ počítá předseda družstva v Sedlejově Jindřich Pospíchal.
Zemědělské družstvo v Sedlejově investovalo obrovské peníze do chovu prasat. „Ještě když jsme v březnu 2020 otevírali tu druhou výkrmovou halu, byla cena prasat 37 korun.“ Vše se ale začalo měnit v loňském roce, kdy Čína radikálně omezila import. Na evropském trhu ho tak začal být přebytek a cena šla dolů.
Podle slov předsedy Pospíchala, doplácejí na každé vykrmené prase tisíc korun. „Zdražily komponenty do směsí, zdražil plyn, elektrika, hrozíme se toho, co bude dál. Ke snížení stavů jsme nepřistoupili, úvaha je ale na stole.“
Hrotovice
Jinde už ale přecházejí od úvah k činům, pokračuje předseda ZD Hrotovice Bohumír Hutař. „Už začínáme lehce omezovat, snažíme se prodávat selata. Nejsme schopni to takhle dál udržet. Jestli se to nezlepší, prasata zrušíme úplně.“
Ceny v obchodech přitom neustále rostou. Například za kilogram vepřové pečeně jsme podle dat statistiků platili před čtyřmi měsíce 127 korun, dnes je to 162 korun.
Související
-
Třetina českého máku šla na východ. Letos to bude patrně složitější, zemědělci proto snižují plochy
Pěstitelé máku vyzývají pekaře a pekařky: Pečte víc makových buchet a koláčů. Mají totiž v souvislosti s válkou na Ukrajinou strach, že přijdou o část odbytu.
-
Záběry ze speciálních kamer dronu ušetří zemědělci peníze. Efektivněji bude moci hnojit
Bezpilotní letouny už dnes dokážou leccos. Drony doručují zásilky, filmují, slouží armádě. Jsou připraveny pomoci i zemědělcům s mapováním polí.
-
Zemědělci kolem Želivky hospodaří ekologičtěji. Používají jen vybrané přípravky a postřiky hlásí
Téměř dvacítka zemědělců z okolí Želivské přehrady druhým rokem hospodaří částečně ekologicky. Chce tak pomoci zlepšit kvalitu vody v přehradě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fico kopíruje ruské narativy, není neutrální. Šance na mírové rozhovory na Slovensku je nízká, říká expert
-
ONLINE: Ukrajina zasáhla ruský sklad. Měly se v něm nacházet drony Šáhed
-
‚Vytáhněte všechny ven.‘ Jihokorejský prezident povolil armádě při vyhlášení stanného práva střílet
-
ŽIVĚ: Třinec v moravskoslezském derby hostí Vítkovice. Radiožurnál Sport odvysílá přímý přenos