Starší lidé zajímavě vyprávějí a děti je rády poslouchají

6. březen 2020

Organizace Post Bellum se roky zabývá odkazem 20. století v podobě lidských příběhů. Zároveň rozvíjí projekt s názvem Příběhy našich sousedů.

Do tohoto projektu se hlásí školy a za své počínání mohou získat ceny. Tu nejvyšší si letos odnesla ZŠ Evžena Rošického z Jihlavy.

Hela Dvořáková v Dobrém dopoledni přivítala učitelku dějepisu Jiřinu Nápravníkovou a její žáky – Lucii Vávrovou, Ondřeje Stejskala, Terezu Stejskalovou a Lukáše Kříže.

Společně zkoumali odkaz architekta Zdeňka Baueršímy.

Staří lidé hezky vyprávějí

Jiřina Nápravníková je učitelkou dějepisu a k projektu organizace Post Bellum se dostala před pár lety. „Říkala jsem si, že starší lidé zajímavě vyprávějí a děti je rády poslouchají, takhle to vzniklo.“

„Děti se díky tomu naučí věci, které mohou využít i ve vyšších ročnících. Je to důležité pro pochopení dané doby.“

Architekt Baueršíma

Architekt Zdeněk Baueršíma je sousedem jednoho z žáků. „Jeho bratr po událostech v roce 1968 emigroval do Švýcarska, proto jsme si ho vybrali.“

„Prvně s tím měl trochu problém. Výhodou je, že jeho dcera je naše třídní učitelka a ona ho přesvědčila.“

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.