Staronová obliba zahrádkářů – královna květin, růže

18. červen 2015
Dobré odpoledne

Růže na Vysočině zažívají velký návrat, potvrzuje Hana Bustová ze Zahradního centra Jihlava - Hosov. „Zahrady skutečně zažívají návrat k velkokvětým růžím určeným k řezu, k pnoucím růžím i k růžím půdopokryvným. Kvetou hojně a dlouho, letos ale malinko trpí různými chorobami. Z hlediska odolnosti existují různé odrůdy vyšlechtěné proti chorobám i proti škůdcům.“

Vyplatí se investovat do dražší odrůdy, která se nám odmění krásou a vůní, ale i tím, že je odolnější jak proti chorobám tak v zimě proti námraze.

Růži do vázy ze zahrady můžeme ustřihnout, ale je potřeba mít na paměti několik pravidel. Květina by měla mít hodně dlouhou stopku, aby se dala zařezávat. Hana Bustová doporučuje každý den růži podélně zaříznout a vyměnit jí ve váze vodu. „Čistá váza je nutností.Po předchozích květinách ji musíme pokaždé dobře vyčistit a čerstvé dávat výhradně do čisté nádoby a do čisté vody. Růže jsou na čistotu nejháklivější.“

Napadené rostliny ošetříme postřikem

I vyšlechtěné odrůdy ale mohou chytit nějakou nákazu nebo rez. „Letos se vinou teplé zimy a nedostatku vláhy navíc přemnožily mšice, a to i na růžích. Je nutno je ošetřit, protože růže napadená mšicí se zkroutí, začne lepit, vypadá nevzhledně a neprospívá,“ upozorňuje Hana Bustová. Postřiky mšice likvidují, a také zabraňují jejich rozmnožování. Působí dlouhodobě. Postřik se žilním systémem roznese po celé rostlině a vydrží až 14 dní, kdy po celou dobu vypouští jed účinný proti mšicím.

Hana Bustová, zahradnice

Výrobci v posledních letech často spojují insekticidy s fungicidem, aby pěstitel nemusel rostlinu ošetřovat dvakrát. „Laik těžko rozliší, co rostlině je, proto pokud chce zjistit přesně, čím rostlina trpí, je vhodné vzít s sebou do prodejny list nebo část rostliny. Tady už odborník rozezná, zda jde o bakteriální infekci nebo napadení škůdcem a doporučí vhodný postřik.“

Rostliny v nádobách zkrášlí zahrady i balkóny

Ne každý má k dispozici velkou zahradu. Kdo se musí smířit s menším prostorem, může využít keramické květináče. Hodí se k přenášení rostlin do tepla na zimu nebo i na léto, pokud počasí nepřeje. „Do květináčů se hodí ozdobné květiny, jako je levandule. Některé její kultivary v našich podmínkách nepřezimují a právě tady je řešením přenést si je do zimní zahrady. Další typicky nádobovou rostlinou, kterou můžeme mít u vchodu nebo ho na zahradě využít na vánoce k osvětlení, je buxus. Dá se tvarovat do kužele či koule a je velmi vděčný. Má rád hnojení, aby byl stále lesklý a zelený. Do nádob se dávají i zákrsky borovic, které ale po pár letech, až vypotřebují substrát, potřebují přesadit,“ předává některé své tipy Hana Bustová.

autor: dak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.