Srdce je třeba chránit. Je to jediný orgán, který pracuje nepřetržitě od narození až do smrti
Problémy s krevním tlakem nejsou v dnešní populaci ničím neobvyklým. Hektický životní styl v kombinaci s nezdravým stravováním může mít za následek potíže s krevním tlakem, které významným způsobem ohrožují naše zdraví.
Tlukot srdce dnes lékaři poslouchají pomocí nejmodernějších technologií, jako jsou ultrazvukové přístroje. „Je to trochu paradox, protože ultrazvuk není slyšet. Nicméně vyšetřujeme srdce ultrazvukem, abychom ho viděli, ale i slyšeli,“ říká primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil.
Chraňme si svá srdce
Podle primáře Petra Neužila zní každé srdce trochu jinak. „Pro nás je důležité to, že zvukově se odlišují různé vady, třeba ty chlopenní. Staří klinici, kteří kardiologii zakládali, byli tak zkušení, že byli schopni odlišit jednotlivé vady právě podle zvuku.“
Známý lékař také apeluje na to, abychom si svá srdce chránili. „Měli bychom si uvědomit, že srdce pracuje permanentně. Je to jediný orgán v těle, který pracuje neustále, od narození až do smrti.“
Příznaky potíží s tlakem
O tom, že máme potíže s tlakem, může napovídat mnoho věcí. „Pokud máme nízký tlak, tak máme tendenci omdlívat, jsme unavení a bolí nás hlava. U vysokého tlaku nás také může bolet hlava, a to většinou na obou stranách. Můžeme mít poruchy zraku či poruchy ledvinné funkce, tedy močit málo, nebo naopak hodně. A pokud máme tzv. plicní hypertenzi, tak se mohou objevit potíže s dýcháním,“ popisuje Kateřina Cajthamlová.
Normální hodnoty krevního tlaku se u většiny lidí pohybují kolem hodnoty 120/80. „Za tlak v normě se dá považovat i tlak 120/90. Důležité ale je, aby si každý člověk individuálně zjistil, jaký tlak je pro něj osobně tzv. normální. To, co je nad 140/90, se považuje za vyšší tlak. Nebezpečná hypertenze je pak 160/110-15 a za hypertenzní krizi se považuje tlak 200/120, při níž bychom měli volat záchranku, protože může jít o život.“
Kolísavý krevní tlak
Pokud má člověk potíže s kolísavým krevním tlakem, přistupují lékaři k tzv. holtrovskému monitorování krevního tlaku. „Jedná se o dlouhodobé měření, kdy během 24 hodin máte na sobě přístroj na měření tlaku a zároveň si zapisujete, co děláte. Podle toho se potom určuje léčba. Každopádně je důležité zjistit příčinu, ta může být klidně psychogenní nebo od krční páteře,“ dodává Kateřina Cajthamlová.
Co pomůže udržet tlak v normálu?
- Pravidelné měření krevního tlaku ráno a večer
- Vést si příznakový deník
- Omezit množství alkoholu na nulu, nekouřit, snížit množství soli a slaných potravin
- Upravit pitný režim
- Chodit na kontroly cholesterolu a a dalších parametrů jako třeba ledvinné činnosti
- Chodit na oční, kde zjistí, jestli tam nejsou známky hypertenze
- Věnovat se aerobnímu cvičení, dechovému cvičení, snažit se být v klidu
Jak si správně změřit tlak? Může být srdce opravdu zlomené? Má počasí vliv na krevní tlak? Jak může obvodní lékař poznat, který lék na krevní tlak je ten správný? Poslechněte si odpovědi Kateřiny Cajthamlové v záznamu pořadu Vesele a zdravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.