Skupina jihlavských nadšenců chodí do přírody na čaj

19. říjen 2019

Čaj z bylin, které dal les či louka uvařený v kotlíku na ohni. Takové vzpomínky z dětských, skautských či pionýrských táborů má asi každý z nás.

Příprava čaje v přírodě ale může mít i poněkud obřadnější charakter. Jihlavský odborník na tento nápoj Tomáš Klouda si kvůli tomu na procházky nosí dokonce vlastní samovar. „Nádoba je dvoustěnná. Na venkovní akce je to nejvhodnější. Všude je možné najít nějaké dřevo, šišky. Navíc se samovarem je tam vysoká teplota vody, je vzdušnější a čaj lahodnější.“

Čaj s přáteli

Na své čajové vycházky zve Tomáš Klouda i přátele. A servíruje hned několik horkých nápojů. Mimo jiné černý, zelený, polozelený nebo takzvaný archivní čaj. „Mnoho lidí neví, že to existuje, je to dodatečně fermentovaný, dozrává v průběhu let. Tmavne, dozrává.“

S čajem je to podobné jako s vínem. „Ano, za určitých podmínek. Zelený čaj, například japonská matchaa, má nejvíc antioxidantů.“

Příprava sypaného čaje

Podle Tomáše Kloudy sestává příprava sypaného čaje ze tří základních kroků. Dávkování, teplotě vody a délky louhování. Podobně, jako u jiného oblíbeného nápoje, kávy. „Káva dá šok a čaj působí déle. Takže není pravda, že by byl čaj silnější.“

Na čajové party pořádané Tomášem Kloudou chodí pravidelně i Patrik Musil. „Já nejradši, co piju, tak piju puery anebo matéčka, tedy čaj dodávající energii. Místo kávy radši piju čaje.“

Do přírody na čaj prý Tomáš Klouda vyrazí určitě ještě letos. Tentokrát ale sám. Větší čajovou party pro příchozí plánuje až na jaro příštího roku.

autoři: Zuzana Dudášová , mik
Spustit audio

Související