V Telči v muzeu techniky mají jedinečné závodní motokolo
V muzeu techniky v Telči mají nové unikátní motokolo. Je ze 40. let minulého století a v minulosti se na něm dokonce závodilo.
Současníci ale tvrdí, že se na něm nedá skoro jezdit, protože má velmi složité ovládání.
„Nádhera, hlavně to má československou historii, je to po závodníkovi, takže je to moc pěkné,“ rozplývá se nad motokolem ze čtyřicátých let Aleš Wimmer, provozovatel muzea techniky v Telči.
Nový exponát mu přivezl Bohuslav Přibyl až z hanáckého Radíkova. „Vyztužený rám, ty zadní brzdy, převod, dvojitý rám, všechno zesílené.“
Jízda
Bohuslav Přibyl se na motokole zkusil projet a zjistil, že to skutečně není nic jednoduchého. „Objel jsem náves a byl jsem zmlácený jako z motokrosu, kdybych objel celé kolo. Má to složité ovládání, ruční plyn, páčky, řazení na nádrži, dvě rychlosti.“
Véčkové brzdy
Motokol má i véčkové brzdy, jako stará klasická kola. Tam není žádný kotouč, jen normální špalek, který brzdí o ráfek. „Je to dělaný speciálně přes táhla, přes lanka, je to takový unikát v Čechách.“
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vládní poslanci předložili změnu lex Babiš. Ruší plošný zákaz dotací pro firmy člena vlády
-
Nejsou potřeba, odmítl Nacher po sérii otázek pojistky proti náhlým změnám nového zákona o ČRo a ČT
-
Zůnovo ministerstvo chce snížit maximální počet vojáků na misích východního křídla NATO o pětinu
-
Peking znervózňuje vztah Kima a Putina. Čínský prezident se v KLDR pokoušel ‚vrátit do rovnice‘