Semitam dává práci postiženým, lidem po výkonu trestu i maminkám na mateřské. Naučí se vyrábět diáře

1. listopad 2018

Když je někdo trochu šikovný a trpělivý, řemeslo se naučí. To je filozofie havlíčkobrodské sociální firmy Semitam.

Pracují tam lidé, kteří by si práci hledali jen těžko. Vyrábějí diáře, notesy i krabičky.

„Jednou jsem jela na kole, a přemýšlela jsem, jak by se firma, kterou jsem chtěla založit, měla jmenovat,“ vzpomíná vedoucí dílny Martina Kadlecová. Tenkrát ji napadlo na cestě, na kole, pomohla si latinou a na světě byl název Semitam. „Sem i tam, zdálo se mi to příhodné pro sociální firmu,“ dodává. V Semitamu mohou pracovat osoby se zdravotním hendikepem, lidé po výkonu trestu, maminky na mateřské dovolené, dlouhodobě nezaměstnaní, nebo senioři.

Vyučení v oboru není podmínkou přijetí. Stačí šikovnost

Diáři a bločky firma začínala, a postupně, jak přicházely objednávky, přibývaly další výrobky. Vyučení v knihařském řemesle nebylo a není podmínkou k přijetí do dílny. Občas se v ní někdo vyučený objeví, ale většinou se to zaměstnanci učí sami. „Je to něco, čemu se naučíte, a když jste trpělivá a trošku na ruce šikovná, tak se to naučíte. I já jsem se to naučila,“ směje se Martina Kadlecová.

Lepidlo je z Havlíčkova Brodu, gumičky z Krucemburku

Než vznikl diář, který teď v Semitam vyrábějí, udělali si pracovníci malý průzkum. „Asi ze tří, čtyř diářů jsme si sestavili ten náš,“ říká Alena Váchová. V diáři je tak hodně místa na poznámky, jména, svátky, nebo plánovač dovolených. Materiál, který se ve firmě používá je českého původu, ideálně z blízkého okolí. „Lepidlo je z havlíčkobrodských škrobáren, gumičky z Krucemburku,“ dodává Martina Kadlecová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.