Sáhnout si na dějepis. Zážitky a poznávání Historického klubu z Gymnázia Žďár nad Sázavou prohlubují zájem studentů o dějiny

Studenti Gymnázia Žďár nad Sázavou z Historického klubu
Historický klub. Pod tímto názvem bychom našli skupinu studentů ze všech ročníků osmiletého gymnázia ve Žďáře nad Sázavou, které baví dějepis.
Díky klubu si studenti na vlastní kůži například vyzkouší, jaké to je díky detektoru kovů objevit středověké artefakty. „Já mám jednak svůj vlastní detektor kovů, ale máme tady i jeden školní. To jsme byli pozváni od archeologů na takovou jednou menší prospekci poblíž Žďáru nad Sázavou. Tam se nám podařilo najít část středověké podkovy, a pak když jsme chodili kolem důlních jam, tak se nám podařilo najít Pražský groš Václava II.,“ popisuje svůj zážitek s Historickým klubem Matěj Bedrna ze sexty.
Slova chvály pro klub mají i další dvě studentky: „Pro mě byla historie už od malička, pořád je a bude láska na celý život, ale myslím si, že pro spoustu lidí je ve školních lavicích nezajímavá. Právě proto se mně líbí nápad historického klubu, protože tady zpracováváme různá témata. Třeba nám sem chodí pamětnice, která zažila druhou světovou válku i komunismus, a myslím, že je důležité mladé lidi o tomhle vzdělávat. Protože kdo nezná historii, tak je nucený ji opakovat.“ Michaelu Urbánkovou ze sexty Historický klub ovlivnil i v životě mimo školu: „Na brigádu chodím provázet na Zelenou horu,“ říká.
Historie má různé uplatnění
Historický klub založila Lenka Nováková. „Když jsem učila svoji první maturitní třídu dějepis, celá řada studentů se ptala, na co všechno mohou jít, když nechtějí učit dějepis. Tehdy mně napadlo zvát sem odborníky, kteří mají co do činění s dějepisem. Měli jsme tu na besedě měli kronikáře, majitele hradu, archeoložku, kastelánku, a další zajímavé osobnosti,“ vrací se k začátkům klubu usměvavá učitelka dějepisu.
Na kroužku se jí líbí, že je pro všechny ročníky, kluky i holky. „Oni se tady kamarádi, pomáhají si, jsou schopni si poradit a navzájem se obohacují,“ říká svůj názor na jeden z přínosů klubu. Dalším je jeho praktická stránka. „Začali jsme chodit do archívu, spojili jsme se s Regionálním muzeem i s Muzeem nové generace, a tím začala naše spolupráce. Například tady v lokalitě v Podskalí jsme se účastnili archeologického výzkumu, který nám zadalo Regionální muzeum, takže jsme opravdu dělali přesně to, co dělají archeologové. Udělali jsme sondu, vybírali jsme hlínu, byli jsme tam v holínkách…. Myslím si, že k tomu dějepisu to patří, že studenti vyjdou i do terénu a na ten dějepis si sáhnou,“ zamýšlí se Lenka Nováková.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.