Sázavští katolíci mají kostel ve tvaru lodě s patnáctimetrovým křížem na přídi
Pod pojmem kostel si většinou představujeme několik set let starou stavbu s vysokými věžemi, plnou soch svatých. Kostely se ale staví i v současnosti, a jeden takový vyrostl nedávno v Sázavě na Žďársku. Postavili si ho sami věřící.
Na okraji obce Sázava jen pár kilometrů od Žďáru nad Sázavou stojí moderní stavba, která vypadá jako loď. Patnáct metrů vysoký kříž, který vyrůstá z její přídě, evokuje stěžeň. Je to nový katolický kostel.
"Sázava má evangelický kostel, ale katolická farnost je ve Velké Losenici. Tady katolický kostel nikdy nebyl," říká starosta Sázavy František Ledvinka. Katolických věřících má obec poměrně dost, a tak myšlenka, která vznikla v devadesátých letech minulého století, začala brzy dostávat reálné obrysy.
V místě, kde dnes stojí kostel, stávala družstevní drůbežárna. Věřící založili spolek, a kostel, který byl nejdřív kaplí, si v podstatě postavili sami.
"Pět tisíc hodin odpracovaných," říká starosta. Kostel se z kaple stal jedním církevním dekretem. "Má to ale samozřejmě nějaké podmínky provozu. Musí tady být mše svaté minimálně dvě do měsíce," dodává.
To není těžké naplnit. Na pravidelných mších se schází asi sto dvacet lidí, slavnostní mše se dokonce konají u venkovního kamenného oltáře. "Dovnitř bychom se nevešli," vysvětluje František Ledvinka.
Kostel je zasvěcený Panně Marii Karmelské, a její socha také stojí za oltářem. Je z modrého skla. "Je od výtvarnice paní Tesařové. Z jedné strany je smutná, z druhé veselá," říká starosta.
Související
-
Mlýn na Rokštějně původně zpracovával papírovinu. Sloužil i jako elektrárna
Přímo pod zříceninou hradu Rokštejna na Jihlavsku stojí starý mlýn. Je už jen hodně málo pamětníků doby, kdy ještě mlel.
-
Pokladnice ledečského hradu byla stovky let neprodyšně zazděná. Teď vydala své tajemství
I když by se zdálo, že jsou známé hrady prozkoumané skrz na skrz, není tomu tak. Na hradě v Ledči nad Sázavou čirou náhodou narazili na stovky let zazděnou místnost.
-
V koncertním sále jihlavské základní umělecké školy stojí vzácný klavír
Žáci jihlavské základní umělecké školy mají možnost hrát na koncertní křídlo světoznámé značky Steinway. Klavír za necelých 5 milionů korun vybrali renomovaní umělci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.