S ovocem opatrně, varují zubní hygienici

15. březen 2012

Dentální hygienistka Marie Plešingrová ve včerejším Tandemu detailně probrala různé druhy jídla a jejich vliv na naše zuby.

Fenoménem dnešní doby, bohužel špatným, jsou zuby s erozí skloviny, kdy se chrup obnaží až na zubovinu. Kdo jí hodně hamburgery, hranolky a pije colu, může se k tomu snadno propracovat. Našim zubům ale paradoxně škodí i příliš zdravého, např. džusy a ovoce. Obsahují cukry a kyseliny, které sklovinu oslabují. Nejhorší je, když děti popíjejí ovocnou šťávu celé odpoledne. Je dobré ji vypít naráz, také banán nekrájet na kolečka, ale sníst najednou, a poté si dát pauzu, aby sliny zuby očistily. Zelenina naopak pomáhá zneutralizovat kyselost v ústech a chrup očistit. Např. mrkev, zelený hrášek, paprika, ale i zelený nebo černý čaj.
Pozor samozřejmě u miminek na noční kojení, a neplatí samozřejmě stará pověra, že jablko očistí zuby před spaním stejně jako kartáček a pasta.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová