Rozbitý telefon a investice: Dva nejčastější podvody ohrožující Čechy

19. listopad 2024

Předvánoční období přináší nejen radost, ale také zvýšenou aktivitu kybernetických podvodníků. Zločinci přizpůsobují své praktiky aktuálním trendům. Mezi nejnovější triky patří například falešné zprávy od blízkých, kteří údajně potřebují rychle peníze.

„Mami, mám rozbitý telefon,“ začíná podvodná zpráva, která oběti vtáhne do pasti, varuje major Martin Vaněček, vedoucí odboru analytiky a kybernetické kriminality Krajského ředitelství Policie Kraje Vysočina..

Podvodníci se často zaměřují na sociální sítě, kde o obětech zjistí osobní informace. „Lidé sdílejí až příliš mnoho detailů o svém životě, což pachatelům usnadňuje manipulaci,“ upozorňuje Vaněček. Klíčovým prvkem těchto podvodů je sociální inženýrství – využití důvěry a emocí k oklamání oběti. „Je důležité varovat seniory, aby na takové zprávy nereagovali,“ dodává.

Další častou hrozbou jsou podvodné investice, které lákají na nereálné výnosy. „Pokud investujete pouze online, bez kontaktu s makléřem nebo bankou, riskujete,“ varuje major. Pachatelé často žádají instalaci programů umožňujících vzdálený přístup k počítači, což může vést k vykradení bankovního účtu.

Podvody s falešnými investicemi cílí na různé skupiny obyvatel. „Mladší oběti často podvádí přes bazarové prodeje, starší pak nalákají na vysoké výnosy,“ říká Vaněček. Zvláště ohrožené jsou sociálně slabší osoby, které si kvůli podvodům často vezmou i nevýhodné půjčky.

Základem ochrany je podle experta vždy obezřetnost a ověřování. „Při podezřelém kontaktu si vždy zavolejte zpět na původní číslo nebo konzultujte situaci s někým blízkým,“ radí. Policie také doporučuje neposkytovat neověřeným subjektům citlivé údaje ani vzdálený přístup k zařízení. „Každý desátý podvod je úspěšný, proto je důležité se vzdělávat a sdílet informace,“ uzavírá Vaněček.

autoři: Hela Dvořáková , hoch
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.