Režimy měnily i podoby pomníků
Po první světové válce vznikaly ve městech i vesnicích památníky padlým. Za další války je nacisté obírali o kovové součásti, které nechali roztavit. Jak dějiny měnily podobu pomníků si ukážeme na příkladu Polné.
V Polné jednali o pomníku padlým celá dvacátá léta. Radní několikrát navštívili v Táboře mladého sochaře Jana Duška, až se nakonec podařilo 8. září 1929 slavnostně odhalit pomník padlým. “Lidé se ale s podobou památníku mohli seznámit už dřív, protože město vydalo pohlednice, na které byl vyfocený model díla,” vypráví Jan Prchal z Klubu Za historickou Polnou. A že byl pomník padlým často cílem fotografů, dokumentuje několika čísly. “Od konce 19. století vzniklo na 1700 pohlednic celé Polné a okolí, pomník je na přibližně 20 z nich.”
Na podstavci vytesal sochař tři hlavy legionářů z jedné strany, z druhé je skloněné tělo. Nahoře stojí alegorická postava truchlící ženy. Sotva jedenáct let po slavnostním odhalení nařídili Němci odtesat legionářské reliéfy. Vadilo jim, že připomínají časy svobodného Československa. A tak nastoupili polenští zedníci s nářadím a osekali kámen.
Další zásah dostal památník v roce 1943 - kovová socha putovala do skladu, kde čekala na roztavení. Naštěstí se po válce našla v pořádku a ještě v roce 1945 se vrátila zpátky do Polné.
Protože byl podstavec z jedné strany otesaný, otočili ho o 180 stupňů - tou hezčí stranou do náměstí. Svou původní podobu včetně hlav legionářů dostal až po další změně režimů - v roce 2008.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.