Regionální muzeum ve Žďáře nad Sázavou vystavuje až do konce dubna hry, hračky a zábavu ze středověku
Ve středověku se lidé bavili stejně jako dnes. Hráli kostky, kuželky, kuličky i kopanou. Hra v kostky nebo karty v sobě nesou náznak hazardu, proto na ně už ve středověku existovaly regulace.
Regionální muzeum ve Žďáře nad Sázavou vystavuje až do konce dubna hry, hračky a zábavu ze středověku. Ve dvou sálech je většina her k vyzkoušení včetně historického hudebního nástroje. „To je replika vyrobená podle středověké ikonografie, podle kreseb, ale není vůbec lehké to naladit, protože tam těch strun a kolíků různé velikosti je spousta, takže doufáme, že nám to nějakou dobu bude držet, říká Martina Schutová.
Děti i dospělí si mohou vyzkoušet cvrnkat kuličky, chodit na chůdách, nebo vystřelit z kuše. „To je také replika podle středověkých nálezů, přičemž to, co my archeologicky většinou z té kuše najdeme, je tady ten ořech,“ ukazuje Kateřina Těsnohlídková ze společnosti Archaia, která putovní výstavu připravila. Nejen předměty samotné, ale i historické prameny, ze kterých lez vyčíst, jak si lidé hrávali.
Hra v kostky nebo karty v sobě vždy nesla náznak hazardu, proto jsou nám známé regulace těchto her už ze středověkých nálezů. Naopak šachy, mlýn či vrhcáby hrají lidé už po tisíciletí. Figurky, hrací kameny, kuželky, míč či kostky vyráběli z dostupných materiálů. Jestlipak se kostky vyráběly z kostí? „Nejvíce kostek, které máme archeologicky dochované, jsou vyrobené právě z kostí, vzácně pak z paroží,“ potvrzuje Kateřina Těsnohlídková.
Hry a hračky se dochovaly vzácně, vždy záleželo právě na použitém materiálu. „Dřevo se rozpadne, karty také. Občas se najde něco málo z kamenných hracích žetonů nebo z kostí. Výjimkou jsou nálezy v nějakém zavodněném prostředí, kde to dřevo neschne a zůstane nakonzervované. Tady máme dřevěný míč z Hybrálce, ale dochoval se i kousek koženého míčku. Organické materiály na to byly lepší, protože ten míč musel být měkčí. Tedy kůže, vysvětluje opět Kateřina Těsnohlídková. „Kuličky například byly nejčastěji hliněné, ale určitě také ze skla, i když tam byl dražší materiál. Když chce člověk hrát, tak si vždycky nějak poradí,“ usmívá se.
Svět středověkých her je možné navštívit a hry vyzkoušet až do 30. 4. 2025, doprovodný program, který muzeum připravilo, najdete zde: https://muzeum.zdarns.cz/akce/doprovodne-programy-k-vystave-svet-stredovekych-her-unor-az-duben-2025
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.