Ptákem roku 2020 je jiřička obecná, drobný ptáček závislý na soužití s člověkem

10. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pár jiřiček odpočívající v nedostavěném hnízdě

Ptáka roku ornitologové volí každý rok proto, aby přitáhli pozornost k druhu, který je ohrožen, jeho početnost ubývá nebo je to druh nám blízký.

Pro rok 2020 byla vybrána jiřička obecná. „Jiřičky a vlaštovky jsou si podobné, jen vlaštovky mají oproti jiřičkám červené hrdélko a delší a rozvětvený ocásek. Liší se i v hnízdění, hnízdo jiřičky je taková uzavřená mistička, v níž je jen takový malý otvůrek. Hnízdo vlaštovky je otevřená miska, která bývá uvnitř objektů, nenajdeme ji venku na fasádě, ale spíše třeba někde ve stáji,“ uvádí ornitoložka Petra Hulvová, která byla hostem Dobrého dopoledne.

Petra Hulvová

Dnes bohužel lidem hnízda jiřiček na obytných budovách vadí. „Především jim vadí trus na parapetu, někteří mají obavy z parazitů, nebo že nemohou normálně větrat, a podobně,“ říká ornitoložka, která mapovala výskyt jiřiček v Jihlavě.

Své výsledky zaznamenává na internetové stránky, a také předkládá odboru životního prostředí, aby mohl s těmito daty dál pracovat při plánovaných opravách daných objektů.

Ničit hnízd je protizákonné

Ničení hnízd jiřiček je nezákonné, mělo by být vždy nahlášeno České inspekci životního prostředí. Lidé mohou těmto drobným zpěvným ptáčkům naopak pomáhat – trus se dá zachytit na prkénku nebo dlaždici položené pod hnízdem. „Jiřička je totiž zcela odkázaná na lidskou toleranci a ohleduplnost, proto bychom se měli zaměřit na její ochranu,“ vysvětluje ornitoložka.

Čtěte také

Chceme-li, aby jiřička hnízdila u nás na domě, můžeme jí předpřipravit hnízdo, vyrobit je z hlíny, vypálit a umístit pod střechu, jiřička si ho pak už dostaví. Vhodné také je připravit k domu zdroj bláta - vodu a hlínu, z něhož si jiřičky hnízdo staví.

Pták roku 2020 je pro člověka velmi užitečný. „Jiřička obecná konzumuje ohromné množství obtížného hmyzu, komárů, muchniček, drobného hmyzu, který nám je obtížný, tím nám dokáže významně pomoct,“ usmívá se Petra Hulvová.

Záhada v Africe

U nás tráví jiřičky přibližně pět měsíců, přiletí na jaře a na konci srpna až v polovině září odlétá společně s hejny vlaštovek do subsaharské Afriky. Zatímco vlaštovky se usídlí ve sloní trávě, velikánská nocoviště, o jiřičkách však nemáme žádné informace.

„Okroužkovalo se v Evropě milión ptáků, ale v subsaharské Africe se našly jen jednotlivé kroužky, a vůbec se neví, jak se tam chová, jestli lítá společně s rorýsy ve velkých výškách nebo dělá něco jiného, takže zatím je to velká neznámá. Snad budeme vědět více, až budou lepší GPS vysílačky nebo výsledky ze studie s geolokátory, malinkými batůžky,“ doufá Petra Hulvová.

Největšími nepřáteli jiřiček jsou jednak větší živočichové nebo draví ptáci, kteří se živí zpěvnými ptáky, ale dopad na život jiřiček má také velkoplošné zemědělství způsobující velký úbytek hmyzu.

autor: Dáša Kubíková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio