Před sto lety zanikl pivovar v Moravských Budějovicích. Jeho konci napomohla válka
Před sto lety definitivně skončil Měšťanský pivovar v Moravských Budějovicích vařit pivo. Souvisí to I. světovou válkou.
Už když se vrátili vojáci z války domů, nedalo se navázat na předchozí dlouhou historii pivovaru, protože za dobu, co byli pryč, veškeré náčiní zrezivělo a rozpadlo se.
Dlouholetý moravskobudějovický kronikář a písmák František Vlk vypráví o historii pivovarnictví ve městě: „To se datuje do 13. století, kdy měšťané dostali právo pivovárečné, které se udrželo až do 19. století. Měšťané nejprve ve středověku vařili a šenkovali ve svých domech, kterých tehdy bylo 67. Potom se sdružili a vznikl měšťanský pivovar. Ten většinou pronajímali.“
Pivo se přestalo vařit v roce 1914. Souviselo to se začátkem I. světové války, po jejím skončení se ukázalo, že strojní vybavení podlehlo zkáze. V roce 1922 pivovar definitivně zanikl. „Poté to sloužilo jako stáčírna pro brněnský pivovar.“
Na dobu, kdy pivovar skončil, a události, které následovaly, nedávno písemně zavzpomínal také syn posledního správce pivovaru Milan Krejčiřík a díky tomu si i moravskobudějovické kulturní středisko Beseda připomnělo 100 let od definitivního uzavření pivovaru. Budova pivovaru dodnes stojí, ale už desítky let slouží jako sklad ovoce a zeleniny.
Související
-
Muzeum v Moravských Budějovicích je po víc než třech letech otevřené. Zve do dvou nových expozic
Dvousetkilová lastura, interaktivní expozice, jedinečně zpracovaná historie řemesel jihozápadní Moravy. To je nově otevřené muzeum v Moravských Budějovicích.
-
Kostnici u kostela sv. Jiljí v Moravských Budějovicích postavili kolonisté od Dunaje
U kostela svatého Jiljí v Moravských Budějovicích stojí kruhová stavba s šindelovou střechou. Někde se píše, že je to rotunda, které se opravdu tvarem podobá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.