PORADNA: Ryby nebo mořské řasy nesmí jíst lidé, kteří mají dnu

28. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy ryba

Onemocnění dna vzniká špatnou látkovou výměnou kyseliny močové. Krystaly této kyseliny se ukládají v kloubech a ledvinách a způsobují akutní bolesti.

Jaká dieta je při dně nejlepší, jsme probrali s nutriční terapeutkou Jitkou Turňovou.

Purinové látky mohou způsobovat zvýšení hladiny kyseliny močové v těle a to dnu zhoršuje. „Obecně se nejvíce vyskytují v mase a v rybím mase je ještě větší výskyt purinových látek,“ říká Jitka Turňová.

Lidé, kteří mají dnu, by se také měli vyhýbat některým doplňkům výživy, jako jsou pivovarské kvasnice nebo mořské řasy. Lidé tyto doplňky využívají k jarní očistě, ale dna se po nich zhoršuje.

autoři: Hela Dvořáková , Martin Vašíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.