Polská kuchyně je samá šlehačka, směje se účastnice Pochoutkového roku Maria Kocjanová

22. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marie Kocjanová

Přestěhovala se k nám z Polska už téměř před půlstoletím, a stále vaří polská jídla. Kdo poslouchá Pochoutkový rok, Marii Kocjanovou z Hořepníku zná.

Soutěží s receptem – králíkem s božskou smetanovou omáčkou a knedlíky zvanými kluzky, který pochází z její kuchyně.

Žije u nás už od mládí. „V Polsku jsem studovala elektromechanika a po skončení střední školy jsme si s kamarádkou řekly, že bychom mohly jet do zahraničí na stáž. Tak jsme šly v Polsku na pracák, a že prý nabírají v Česku,“ vzpomíná, jak se dostala na severní Moravu do Budišova nad Budišovkou.

Potkala manžela

„Co čert nechtěl, na druhý den jsem potkala manžela, který měl paradoxně maminku Polku,“ směje se a dodává: „Už jsem se nevrátila. Po roce a měsíci jsme se vzali a už jsme 44 roků spolu.“

Polsko-česká rodina Kocjanových po letech strávených na severní Moravě projížděla celou republiku, aby našla domeček, kde by mohla při práci chovat hospodářská zvířata. Zakotvili na Vysočině. Nejdříve v Košeticích a na důchod o kus dál v Hořepníku nedaleko Pacova.

Přihlásil ji manžel

Velkým koníčkem paní Marie bylo vždycky vaření a pečení. „Musím se přiznat, že to nebyla moje iniciativa, to manžel přišel a říká: poslal jsem ti recept do Pochoutkového roku. A tak jednou v neděli při obědě najednou telefon, a on to Patrik Rozehnal,“ směje se paní Kocjanová při vzpomínce, jak ji telefonát překvapil.

Nakonec štábu Pochoutkového roku navařila a moc jim chutnalo. „Polská kuchyně je totiž samá vysokoprocentní šlehačka,“ říká šibalsky kuchařka.

Z pěti vnoučat je jeden zapálený kuchař

Láska paní Kocjanové k vaření má mezi pěti vnoučaty v rodině už následovníka: „Vnuk Tomáš říká, že to podědil po mně. On odmalička, od druhé třídy základní školy, když se ho ptali, čím bude, tak že bude kuchař. A už je ve třetím ročníku gastronomické školy v Praze a má velké plány,“ říká hrdá babička.

Spustit audio

Související