Pelhřimovští ochránci přírody představují české dřeviny. Mají jich už přes osmdesát druhů

19. květen 2023

Jak vypadají listy javoru babyky? A jak žaludy červeného dubu? Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek najdete v expozici dřevin, kterou připravili a stále rozšiřují pelhřimovští ochránci přírody ve své sídle na Masarykově náměstí.

"Rozhodli jsme se, že vyrobíme vzorky všech v Česku rostoucích druhů dřevin," říká Petr Marek. Zatím ochránci přírody sehnali přes osmdesát druhů stromů a keřů. Z každého druhu pak návštěvníkovi ukazují dřevo, kůru, plody, květy i listy. "Nad tím bude cedulka s druhem dřeviny," dodává. Až při prohlížení jednotlivých větviček, šišek a listů si člověk uvědomí, kolik kolem nás roste druhů dubů, javorů nebo bříz. Tvůrci expozice věří, že se přijdou podívat především školní děti. Zajímavá je ale každopádně i pro dospělé.

Sbírka pelhřimovských ochránců přírody čítá už více než osmdesát druhů dřevin rostoucích v Česku

"Máme tady snad dvacet druhů jehličnanů. Pokud možno, tak jsme od každého sehnali šišku," ukazuje Petr Marek. Potvrzuje tím, že všechny exponáty poctivě nashromáždili členové Spolku pro ochranu přírody Pelhřimovska. "To je dub cerk, pro který jsme museli jet na Moravu. Na Vysočině neroste. Má ty kalíšky pěkně chlupatý," ukazuje na zvláštní žaludy.   

V expozici jsou vzorky i takových dřevin, jako jsou krušina olšová, řešetlák počistivý nebo klokoč speřený. Určitě ale zaujme i kůra tak hojného druhu, jakým je bez černý. Je totiž velmi silná a hrubá, připomíná trochu kůru borovou. "Dnes se dají najít bezy, které mají v průměru třicet čtyřicet centimetrů," říká Petr Marek a přidává výzvu pro veřejnost: "Kdyby nám někdo chtěl pomoct sbírat  a lisovat listy, tak uvítáme každého."

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová