Orel mořský se vrací do české krajiny, až dvacet párů hnízdí na Vysočině
Orel mořský je jeden z mála druhů, kterému se daří návrat do naší přírody. V průběhu 19. století byly šelmy natolik pronásledované, že se do té doby datují poslední zástřely vlků a medvědů u nás. Stejně dopadli i velcí dravci, jako jsou orli.
Orel mořský vždy hnízdil v rybničních oblastech, kde je dostatek jeho hlavní potravy- ryb. Doma byl na Třeboňsku, v severních Čechách a na jižní Moravě. A z těchto oblastí v průběhu 19. století úplně vymizel.
V 70. letech 20. století se začali objevovat ptáci, kteří u nás zimovali. Byly to ptáci ze severní Evropy. Ze Skandinávie zalétávali do střední Evropy trávit zimu. „V některých rybničních oblastech se začalo s přikrmováním těchto orlů, dávaly se tam zbytky ryb,“ vypráví zoolog a ornitolog Aleš Toman.
Populace orlů si díky tomu prodloužila pobyt u nás až dlouho do jara. Současně se vypouštěli noví ptáci. Poprvé jeden z párů orlů u nás znovu úspěšně vyvedl mláďata v roce 1986.
Každé zvíře má v přírodě svoje místo
„Člověk si musí uvědomit, jaká je role každého druhu v přírodě. Ten dřívější pohled na dravce byl takový, že ujídají nám ze stolu. Pojďme je zlikvidovat, budeme mít víc drobné zvěře,“ popisuje Aleš Toman. „Do dneška někteří myslivci mají tento názor co má zahnutý zobák, patří dolů. Ale každý predátor má v přírodě svoje místo,“ dodává.
Orel mořský je spíš takový sběrač. A pokud loví živou kořist, tak je to vždycky ta poraněná, zesláblá zvěř. V případě ryb jsou to kusy, které jsou nemocné, zaplísněné. „Takže ten pták tam vlastně dělá takovou sanitární službu,“ připomíná význam orlů pro přírodu Aleš Toman.
Na vejcích sedí už v únoru
Orli začínají hnízdit jako první ptáci už v polovině února. V tuto dobu už na některých hnízdech sedí samice na vejcích a inkubují více než měsíc svoje jedno až dvě vejce. To, že hnízdí takto brzo, představuje určité nebezpečí. Jakékoliv vyrušení na delší dobu může znamenat nastuzení snůšky a odumření vajec. Když náhodný návštěvník v lese uvidí velké orlí hnízdo a případně uvidí ptáky poletovat v okolí, je nejlepší rychle a co nejtišeji se vzdálit.
Poslechněte si celý rozhovor Hely Dvořákové s ornitologem Alešem Tomanem.
Související
-
Osvětová akce Suchý únor může lidem ukázat jejich skutečný vztah k alkoholu
Jedenáctý ročník měsíční osvětové akce Suchý únor se pomalu blíží do svého finále. Loni se podle průzkumu zúčastnilo akce 13,5% dospělé populace.
-
Na kontě mají 24 her a už brzy představí další. Repertoár Divadla A.D. Stonařov tvoří hlavně komedie
Divadelní spolek A.D. Stonařov funguje od roku 1976 s desetiletou přestávkou na mateřské povinnosti hereček. V repertoáru má hlavně komedie.
-
Svůj život zasvětila jaderné energetice, teď předsedá sdružení Ženy v jádru
Vystudovala moskevský energetický institut, pracovala jako reaktorový fyzik jaderné elektrárny Dukovany a dnes předsedá české odnoži sdružení Women in Nuclear.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.