Osvětová akce Suchý únor může lidem ukázat jejich skutečný vztah k alkoholu
Jedenáctý ročník měsíční osvětové akce Suchý únor se pomalu blíží do svého finále. Letos se koná pod heslem „Nepít je umění“. Loni se podle průzkumu zúčastnilo akce 13,5% dospělé populace.
Martina Kryštofová Sobihardová
Psychoterapeutka, arteterapeutka, poradenská pracovnice, vedoucí Adiktologické ambulance Havlíčkův Brod, Kolpingovo dílo ČR z.s.
Zaměřuje se na i individuální psychoterapii, skupinovou psychoterapii a motivační terapii.
Zúčastnit se znamená reálně měsíc abstinovat. Primárně jde o preventivní akci. „Je to vlastně moment, kdy se můžeme zastavit a zamyslet se nad naším vztahem k alkoholu, jak ho ve svém životě užíváme a kolik toho vypijeme,“ hodnotí přínosy osvětové měsíční akce vedoucí adiktologické poradny v Havlíčkově Brodě Martina Kryštofová Sobihardová.
Suchý únor je česká a od roku 2021 také oficiálně slovenská osvětová kampaň, která podporuje osobní zkušenost měsíční abstinence od alkoholu.
Lidem přináší mimořádnou zkušenost. Řada z nich totiž ve svém dospělém životě bez alkoholu tak dlouhou dobu nebývá. Stačí, aby jednou za týden zašli s přáteli na pivo nebo víno. „Ti, co se rozhodnou nepít, tak si mohou vyzkoušet, co to vlastně dělá s jejich tělem. Opravdu se zříct na 1 celý měsíc alkoholu. Mnozí z nich pak popisují, že je změny překvapily. Dobře se jim spí, lépe jim to myslí, hubnou“ popisuje adiktoložka.
Opravdu může být právě Suchý únor pro někoho motivací, že s alkoholem přestane?
Co je to škodlivé užívání alkoholu?
Ale jak tedy správně začít abstinovat a jak vydržet?
I na tyto otázky najdete odpovědi v rozhovoru.
Související
-
Přibývá lidí závislých na nákupech přes internet, sociálních sítích i pornografii
Nebezpečná není pouze závislost na drogách. Problémy může způsobit i přehnaný gambling, nakupování nebo sledování sociálních sítí.
-
Přibývá opilců za volantem, ministerstvo chystá přísnější tresty
V roce 2022 meziročně narostl počet řidičů přistižených pod vlivem o dva tisíce. Ministerstvo dopravy připravuje změnu bodového systému, navýšení pokut, prodloužení zákazů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.