Oblek musí být živý, jinak bude nepohodlný

Radek Chládek v Tandemu Tamary Peckové
Radek Chládek v Tandemu Tamary Peckové
Obchod a zakázky pro nás nejsou problém, problém jsou lidi, posteskl si v Tandemu Tamary Peckové výrobní a obchodní ředitel oděvního družstva Vývoj Třešť Radek Chládek. V současné době není na Vysočině škola, která by vyučila šikovné krejčové.

Obchod a zakázky pro nás nejsou problém, problém jsou lidi, posteskl si v Tandemu Tamary Peckové výrobní a obchodní ředitel oděvního družstva Vývoj Třešť Radek Chládek. V současné době není na Vysočině škola, která by vyučila šikovné krejčové.

Tak jako máme svého zubaře, měli bychom mít svého krejčího. „Jsem vyučený krejčí. Mám doma 10, 12 obleků z Vývoje. Obleku dáváme život, aby oblek padl dobře, aby neodstávaly rozparky, aby byly délky rukávů správné, aby člověk nevypadal komicky nebo aby ho oblek nezmenšoval. Tohle je důležitější než umět udělat rovný šev,“ uvažuje Radek Chládek.

Oblek se skládá z 85 dílů. Oděvní družstvo Vývoj má tradici sahající do roku 1931. Obrovské zkušenosti a praxe je znát. „Určitě v historii družstva nebyly tak velké výkyvy, které by ohrozily jeho existenci. Forma družstva je zajímavá v tom, že všichni vlastníci mají zájem na tom, aby vše fungovalo tak, jak má.“

Chlapi jsou hračičkové, proto jsme vymysleli obleky on-line

Muži neradi chodí do obchodů, to je známá věc, navíc jsou hračičkové, tak co jim nabídnout? Obleky on-line. „Sedíte doma, máte nohy na stole a jen klikáte. Našemu programu stačí jen výška, váha a věk zákazníka. Taky si může vybrat střih a detaily a pak už jen 4 týdny než mu oblek pošleme,“ vysvětluje Radek Chládek.

Zákazník si může hrát s materiály, vybere si klopu, kapsu, monogram. Vývoj programu trval asi půl roku. „Jsou za ním hodiny a hodiny práce našich vývojářů, kteří do toho investovali čas.“ Podle Radka Chládka to bylo neustálé hledání. S aplikací jsou spokojené i krejčové.

A co když takto objednaný oblek nesedí? Ani to není problém. „Zajdete za svým krejčím, necháte si oblek upravit a pak jen pošlete účtenku, kterou my vám zaplatíte.“

Hasič v Kuvajtu má jiný oděv než hasič v České republice

Oděvní družstvo Vývoj Třešť nešije pouze společenské obleky, vyrábí také profesní oděvy. Hasičské, policejní, armádní, pro justici, dokonce jednou dodávali uniformy pro příslušníky Švýcarské gardy ve Vatikánu.

Umí vyrobit suchý i mokrý hasičský oblek. „V Kuvajtu hasič nepotřebuje suchý oblek. Říkají mu mokrý oblek. Nemá žádné membrány a hasič je promočen se vším všudy, zároveň se tou vodou ochlazuje. U nás jsou u zásahových oděvů velmi tvrdá nastavení. Jak má být vybaven.“

Oděvní družstvo Vývoj Třešť je držitelem licence pro zpracování materiálu gore-tex. Jsou dány přesné postupy, jak tento materiál zpracovat. „Například každý pátý výrobek musí být speciálně testován. U nás ve firmě kontrolujeme pevnost svařených švů. Jsou o tom podrobné záznamy, které je možné po letech dohledat.“

V Třešti zaměstnávají 195 lidí. Mezi jejich zákazníky patří lidé, kteří chtějí osobní přístup. Stále častěji vyhledávají české výrobky. „My jsme hrdí na naše zaměstnance, kteří tohle umí. A nejhorší, co nás může potkat je to, že nebudeme mít šikovné lidi. Možná si je budeme muset začít sami vychovávat,“ nastiňuje další plány Oděvního družstva Vývoj Třešť výrobní a obchodní ředitel Radek Chládek.