O knize Vzpomínání na Humpolec, vlast a Evropu kolem
Jiří Kryštůfek, emeritní profesor textilní chemie, sepsal knihu vzpomínek na Humpolec. Jeho rod odtud pocházel.
„Já nejsem profesionální autor, ani spisovatel. Spíš jsem se zajímal o ty jednotlivé události. A taky o klukoviny, které jsme v určitém věku provozovali. Bylo to tak, že jednou s tím půjde na trh,“ řekl v úvodu Jiří Kryštůfek.
Jiří Kryštůfek vystudoval chemii, textilní chemii, a v Humpolci, v barevně dřívějšího slavného podniku Sukno, prováděl své první praxe. Před důchodem pracoval jako profesor na textilní katedře v Liberci. „Když jsem to tam ukončil, řekl jsem si, že v tom psaní budu pokračovat. Sáhl jsem do svých vlastních vzpomínek, zápisů, často trochu neuspořádaných. Také jsem našel otcovy zápisy, ke kterým jsem ho vlastně donutil, když mu bylo už přes osmdesát let. Často ale vyprávěl, jak to bylo, když byl mladý.“
Kniha s názvem Vzpomínání na Humpolec, vlast a Evropu kolem mapuje období od roku 1904 do roku 1918. Právě v roce 1904 opouští rodina dědečka Jiřího Kryštůfka, tkalcovského mistra, Humpolec a míří do nejzápadnějšího kouta tehdejší monarchie.
Hliník se odstěhoval do Humpolce
Jiří Kryštůfek působil od roku 1955 v Liberci jako textilní inženýr, později vědec a profesor. Do Humpolce se ale vracel a něco ho tam stále přitahovalo. „A nebyl jsem sám. Můj kamarád Milan Krebs, taky je v Liberci, to měl podobné. Znal se také s Ladislavem Smoljakem a právě on toho Smoljaka přivedl k Humpolci, kam se odstěhoval Hliník v tom slavném filmu.“
Celý rozhovor s Jiřím Kryštůfkem si poslechněte v přiloženém audiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.