O andělech strážných

Paní Miluše Hrnčířová z Roudnice nad Labem se zapsala do České knihy rekordů např. výrobou korálkových šatů, ale kromě nich třeba i tím, že se svým zdravotním handicapem - ona má totiž na rukou všeho všudy pouhé 3 prsty - dokázala zvládnout ruční výrobu miniaturních postaviček či figurek.

Výrobky vznikají navlékáním milimetrových korálků na slabounký drátek a paní Miluše má na svém kontě už více než 1 000 takovýchto třícentimetrových andělů. Vidět je můžete v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově, ale možná máte nějakého i doma, protože rekordmanka, které zásah elektrickým proudem jednu ruku úplně uškvařil a na druhé jí zbyly ony 3 prsty, anděly rozdává lidem, o nichž usoudí, že si zaslouží mít svého anděla strážného.

Jezdí také na některé akce a tam občas své miniaturní andílky prodává. Výtěžek pak věnuje na nemocné či postižené děti.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.