Nejrychlejší dřevosochař
Řezbář a pracant k pohledání, pan Jiří Halouzka z Jiříkova, má ve svých šedesáti letech páru jak mladík a sil na rozdávání. Motorovkou už vytvořil téměř tisícovku soch - třeba čtyřmetrového medvěda vzpínajícího se na zadních nohách, nebo devítimetrového draka, na něhož potřeboval snad netlustší strom z celých Jeseníků.
Před pár týdny se blýskl také na festivalu Pelhřimov - město rekordů, kde pod odlétajícími pilinami a třískami vytvořil v průběhu pouhých pěti hodin to, na čem jiní vynikající dřevosochaři makají pět dní.
Z jediného kusu lipového dřeva vzniklo pod jeho rukama letní posezení sestávající z kulatého stolu o průměru 67 cm a výšce 61 cm a tří křesel s opěradly zdobenými vyobrazením hlav biblických postav: Samsona, Abraháma a Ester.
Výška jednotlivých křesel je 111, 106 a 109 cm a šířka jejich sedáků 63, 67 a 67 cm. Práce, které prováděl výhradně motorovými pilami a jen konečnou úpravu řezbářskými dláty, mohla sledovat široká veřejnost na pelhřimovském náměstí z bezprostřední blízkosti.
Kompletní sezení bylo následně umístěno do zahrady expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, kde nabízí možnost fotografování zde sedících návštěvníků s dalšími unikátními exponáty včetně třeba obří nerezové kuchyně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.