Nejvíce energie v domácnosti spotřebuje internet a starší počítače

7. červenec 2014
Dobré odpoledne

Označení energetické náročnosti mají nejen domy, ale i běžné spotřebiče v domácnosti. Na energetickém štítku, který je povinný od roku 2001, najdeme označení písmeny od A do F, kde nejvyšší spotřeba je u písmene F a nejnižší u A. Tam také přibývají se snižující se spotřebou i znaménka plus. Čím je jich více, tím nižší spotřebu zařízení do domácnosti má.

Zbyněk Bouda z Energetické agentury Vysočiny, který byl hostem pondělního Dobrého odpoledne, prošel s měřičem celou svou domácnost a výsledek ho překvapil. „Nečekal jsem, že největší spotřebu elektřiny bude mít počítačová síť, to znamená wi-fi router a přijímač venkovního bezdrátového internetu. 15 wattů, které jsem naměřil, znamená přes tisíc korun ročně jenom za internetové připojení. Na druhou stranu nejnovější počítače a notebooky neberou skoro nic, naopak starší počítač už může mít vyšší spotřebu.“

Konkrétní třídu energetické náročnosti u starších spotřebičů, které máme doma, však přesně nezjistíme, na tu se musíme zaměřit při nákupu nových spotřebičů: „Starších zařízení s vysokou spotřebou je jistě mezi lidmi v užívání ještě spousta, hodně ledniček, praček nebo mrazáků. U mnoha z nich se jejich stav zhoršuje podle toho, jak stárne izolační hmota. Záleží i na jejich technickém stavu nebo na stavu chladicího zařízení,“ uvádí Zbyněk Bouda. Velká škála spotřebičů podléhá stárnutí a pak se jejich energetická úspornost může vyvíjet k horšímu.

Podle Zbyňka Boudy platí stará poučka: „Chceme-li ušetřit, musíme spotřebič vypnout. Když zařízení nepotřebujeme, stačí ho vytáhnout ze zásuvky, pak máme stoprocentní jistotu, že nemůže nic brát.“

Ušetřit se dá i na ochlazení celého domu v horkých dnech. Jak říká energetik, dům ale musí být postaven už od začátku tak, aby ušetřil peníze za energie. Později se pak dá ještě něco zachránit stíněním, venkovními žaluziemi, venkovními okenicemi a podobně. „A pozor,“ varuje na závěr Zbyněk Bouda: „Je rozdíl mezi venkovními a vnitřními žaluziemi. Vnitřní se ohřeje a dál tu nakumulovanou energii šíří dovnitř domu, zatímco pouze ty venkovní teplo odrazí a tím vnitřek domu chladí.“

CHAT:

Procházka - Dobrý den, když si pořídím pračku se sušičkou energetické třídy A++, o kolik můžu ročně ušetřit korun oproti nižším třídám? Protože tyhle spotřebiče jsou o dost dražší, tak bychom rádi věděli, jestli nám to stojí za tu investici. Děkuji, Procházka, Nové Město.

Dobrý den, u pračky záleží na četnosti jejího používání. Kromě toho má pračka velmi proměnlivou spotřebu během pracího cyklu. Velmi zhruba se dá uvažovat, že při provozu 4 hodiny týdně bude roční náklad cca 2 500 až 3 000 Kč za elektrickou energii (včetně sušení). Nákupem úspornější pračky můžete uspořit cca 15 - 30% z této částky ročně. Uvedená čísla jsou velmi hrubým odhadem, pro přesnější výpočet by bylo třeba znát konkrétní typy praček, cenu, za jakou nakupujete elektrickou energii a využití pračky v hodinách za rok. Příjemné léto Zbyněk Bouda

autor: dak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.