Největší kolo

Řeč je o jízdním kole, a abychom byli úplně přesní, tak o největším modelu jízdního kola. Jezdit se na něm nedá, ale takové kolo jste ještě nikdy neviděli! Budou-li se Vaše myšlenky při přemýšlení o možné velikosti největšího kola v ČR ubírat někam ke třem nebo pěti metrů - jste úplně vedle.

V Lounech sídlí společnost SEKO Aerospace a té bylo před nedávnem 25 let. No a zápis do České knihy rekordů byl dárkem k tomuto výročí. V den oslav došlo pod dohledem komisařů z pelhřimovské Agentury Dobrý den k oficiálnímu přeměření onoho obra a zároveň byl slavnostně odhalen tento železný model bicyklu o neuvěřitelné výšce 13,6 m.

To je pro porovnání přibližně výška čtyřpatrového paneláku. Rekordní jízdní kolo má i odpovídající délku - 27,4 m. Model o hmotnosti 3 tuny vyráběli 3 zaměstnanci společnosti po dobu 4 měsíců.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.