Největší kolo

Řeč je o jízdním kole, a abychom byli úplně přesní, tak o největším modelu jízdního kola. Jezdit se na něm nedá, ale takové kolo jste ještě nikdy neviděli! Budou-li se Vaše myšlenky při přemýšlení o možné velikosti největšího kola v ČR ubírat někam ke třem nebo pěti metrů - jste úplně vedle.

V Lounech sídlí společnost SEKO Aerospace a té bylo před nedávnem 25 let. No a zápis do České knihy rekordů byl dárkem k tomuto výročí. V den oslav došlo pod dohledem komisařů z pelhřimovské Agentury Dobrý den k oficiálnímu přeměření onoho obra a zároveň byl slavnostně odhalen tento železný model bicyklu o neuvěřitelné výšce 13,6 m.

To je pro porovnání přibližně výška čtyřpatrového paneláku. Rekordní jízdní kolo má i odpovídající délku - 27,4 m. Model o hmotnosti 3 tuny vyráběli 3 zaměstnanci společnosti po dobu 4 měsíců.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.