Na niněru se dá lehce zahrát i bigbeat. Třeba Katapult
Niněra je strunný hudební nástroj, který se rozeznívá pomoci dřevěného válce. Samotné struny pak bývají ze zvířecích střev. Méně tradiční nástroj má své nezastupitelné místo v dávné minulosti, ještě dnes ho ale používají nebo používaly některé kapely. Příklad jsou folkoví Kantoři.
Právě od nich se inspiroval vyznavač alternativního životního stylu Radek Křivánek z Oponešic na Třebíčsku. Před lety si koupil niněru a naučil se na ní.
„Má čtyři struny, jak se ale ladí, to nevím, spíš to naladím tak nějak s citem pro muziku,“ řekl s tím, že struny jsou pochopitelně ze střev zvířat. Niněra má také v podstatě klávesy. „Dokonce má i černé na půltóny.“ Právě pomocí kláves se na ní za soustavného točení klikou hraje.
Na niněru je možné hrát prakticky cokoli, vždy záleží na momentální invenci hráče. Radek Křivánek zahrál a zazpíval píseň Hlupák váhá od rockové formace Katapult. „Hraji skutečně všechno možné, i Katapult,“ dodal s úsměvem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová