Na Malý Heulos se složili Jihlavané. V parku stálo několik záchodků, v altánu tryskala fontána

20. září 2024

Největší audioportál na českém internetu

Údolí bývalo protkáno vodními toky, vedl přes něj mostek | Foto: Irena Šarounová, Český rozhlas

Historie Malého Heulosu v Jihlavě zaujala Irenu Šarounovou

V roce 1824 uspořádali dva významní jihlavští měšťané veřejnou sbírku na vybudování městského parku. Peníze se sešly a vznikl dnešní Malý Heulos. Svah k řece Jihlávce byl protkán cestičkami a osázen zelení. Stály tam altány, bufet i sociální zařízení.

Na svazích kolem řeky Jihlávky se dnes takřka v centru Jihlavy rozkládá lesopark. Řeka ho dělí na Malý a Velký Heulos. Malý Heulos je asi o padesát let starší, a leží blíž historickému centru města. Vznikl zásluhou krajského hejtmana barona Franze von Nadhernyho a purkmistra Vincence Gattoniho. „K založení parku vznikla veliká sbírka, k níž ta evidence je dohledatelná,“ říká stavební historik Jiří Neubert. „Tehdy byla snaha kultivovat divokou krajinu, dát jí malebný ráz,“ dodává s tím, že budování parku muselo být náročné. Bylo například nutné navézt velké množství zeminy.

V devatenáctém století byl lesopark místem korzování, setkávání občanů Jihlavy. Podle dobových obrazů, později i fotografií, byl park protkán cestičkami, které v základu přežily dodnes. I dnes je nejširší střední cesta, které se dřív říkalo Hauptallee, hlavní alej. Přibližně v její střední části stával velký altán, jehož součástí byly i záchodky nebo fontána. Záchodků a pisoárů bylo v parku víc. Jeden stál i na horní cestě, pod hradbami. „Ty záchodky měly sofistikovaný odpad do řeky,“ říká Jiří Neubert. Plány řešení odpadu se v archivu dochovaly dodnes.