Muž u stolu nalévá dámě po své levici

12. červen 2015
Dobré odpoledne

I v dnešní době je dobré dodržovat společenskou etiketu u stolu. Ivana Šteklová z kanceláře hejtmana soudí, že právě stolování prokáže to, jak ji člověk ovládá a nakolik se dokáže ve společnosti chovat. „Objeví se tam i takové ty drobné nuance, které pečivo patří k vám, jaká sklenička je vaše, v jakém pořadí se odebírají příbory, a podobně.“ Je také dobré vědět předem, co budeme jíst, pokud jsme pozváni někam ke stolu.

„Například když nás někdo pozve na mořské plody, tak bychom si měli předem nastudovat, jakým způsobem se konzumují a co je k tomu potřeba, ať nedopadneme jako ve filmu Pretty Woman,“ usmívá se Iva Šteklová. „Není nic horšího, když se naše jídlo ocitne v talíři souseda nebo toho, kdo sedí naproti nám.“

Správný hostitel by si měl dopředu zjistit, zdali nemáte nějaké omezení v jídle – dietu nebo alergii. „Ten, koho se zeptáte, to velmi ocení. Vyplývá z toho totiž, že se o vás zajímá,“ uvádí znalkyně etikety. „Pokud nám ale jídlo nechutná, doporučuje se, abychom udělali náznak toho, že jsme alespoň něco ochutnali, složíme příbor tak, aby ho číšník odnesl, ale nijak to nekomentujeme.“

Dáma si nesmí sama nalévat

Než se ke stolu zasedne, je galantní, aby muži dali přednost dámě a postarali se o ni. Muž by měl vždy dámě po své levici podržet židli, přisunout ji, po celou dobu by měl být jejím společníkem a starat se o ni, hlavně si dáma nesmí nikdy sama nalévat ze sklenice.

Podle Ivany Šteklové existuj dva druhy stolování. „Při evropském stolování je všechno založeno na stole, a vy si postupně odebíráte příbory na všechny chody a sklenice zvnějšku dovnitř směrem k talíři. Dále je takzvané maďarské stolování, při kterém vám ke každému jídlu číšník donese příbor a odnáší ten použitý. Tady je to jednodušší, tady se nemůžete splést,“ usmívá se Ivana Šteklová a ještě dodává: „Lžička a vidlička před talířem bývá na moučník a měla by být založena tak, aby to pro vás bylo návodné. Lžička slouží jako nůž, patří do pravé ruky a vidlička jako vidlička.“

Pánové by neměli odejít s látkovým ubrouskem za pasem

S ubrousky bývá v restauracích velký problém. „Látkový ubrousek se používá na překrytí klína, neměl by se vázat za krk ani zastrkávat za košili. Pánové ho mohou zasunout jen za pásek u kalhot, ale pozor, aby ho tam při odchodu nezapomněli,“ radí Iva s úsměvem. „Papírové ubrousky jsou na osušení úst, takže by měly ležet na stole po levé straně. Kdykoli se chcete napít mezi jídlem, tak společenská etiketa velí otřít si před tím pokaždé ústa, aby do pití nepadaly drobky. Dámám se doporučuje slabé líčení, aby se rtěnka neobtiskla na skleničku, je to neestetické.“

Mezi další obrovská společenská faux-pas patří srkání horké polévky, naklánění talíře s polévkou, cinkání lžičkou v šálku s kávou při míchání a podobně.

Chat s Ivanou Šteklovou

autor: dak
Spustit audio