Místo galerie si v humpolecké 8smičce prohlédneme výtvarná díla v bytě. Otevřeno je jednou týdně

22. září 2022

Místa, kam si chodíme prohlédnout výtvarné umění, to jsou ve velké většině galerie. V humpolecké 8smičce se ale dá sbírka obrazů a soch prohlédnout v bytě. 

Stovka děl ze soukromé sbírky sběratele zdobí fiktivní byt o sedmi pokojích a není přístupná každý den. 

Vždy v pátek

Prohlídku obstarává vždy v pátek osobně hostitel či hostitelka 8smičky a každé dílo i jeho autora návštěvě podrobně představí. Kurátorka výstavy Anežka Chalupová také vysvětluje, že architekti Dominik Lang a Viktor Dedek dali do každé části bytu kus nábytku, který pomůže představit si, v jakém pokoji se návštěvník nachází. 

„Název 7+1 odkazuje na 8smičku jako takovou, ale zároveň ta jednička, to je grafický kabinet, který je do bytu sběratele vložen. Je to místnost, která má jinou atmosféru, a ve které bývají krátkodobé výstavy,“ říká dále. 

Jídelnu prozradí velký kulatý stůl, ložnici velká postel s vystaveným skleněným vejcem, v dětském pokoji jsou schody na patrovou postel, v koupelně je stylizovaná vana i se sprchou. 

Prohlídka bytu zabere asi dvě hodiny. Sběratel nabízí ze své sbírky díla autorů jmen známých ještě z dob školní docházky jako je Emil Filla, Josef Čapek, či Jan Zrzavý, autorů z druhé poloviny 20. století Mikuláš Medek, Běla Kolářová nebo Karel Nepraš, ale také mladších umělců tvořících v současné době. Vystavená díla se jednou za rok obmění, aby se sbírka postupně ukázala celá. 

Spustit audio

Související