Matematika je hlavně o představivosti, u dětí bychom ji měli rozvíjet od útlého věku
Matematika je předmět založený na představivosti. A tu představivost si musíme nějakým způsobem vytvořit. Když představivost nemáme, tak máme problém s matematikou.
„Když si řeknete, že počítáte třeba pět + sedm, tak vám tam v mysli proběhne nějaký proces a třeba si představíte, prsty. Na tom základě to dokážete vypočítat,“ vysvětluje ředitelka studijních center BASIC Zdeňka Masopustová.
Základy matematiky jsou i ve hře. „Když třeba děti chodí nakupovat, tak ví, že když koupí pět rohlíků, takže to stojí třeba 10 korun. Takže se od malička s těmi počty setkává,“ přidává Zdeňka Masopustová příklad, jak si dítě už v útlém věku vytváří matematickou představivost.
„Kdykoliv, když doma něco měříte, tak ty děti to vidí, že se něco měří, že to má délku, nějakou šířku a pak se něco počítá. Třeba kolik koberce bude potřeba,“ pokračuje.
Matematickou představivost je možné vytvořit i v pozdějším věku. „Zabere to nějaký čas, nějakou práci. Víme, protože jsme dělali hodně přípravy na přijímací zkoušky, že ty děti s matematikou zápasí. Přijde dítě i v sedmé, v osmé třídě, a má problém v těch základech. Nedokáže pořádně počítat do stovky, s přechodem to drhne, je tam násobilka a tyto základní počty a pak vlastně ty problém se jenom stupňují,“ dodává Masopustová.
Jak moc vysoké nároky jsou kladeny na děti, a je možné předcházet poruchám učení?
Související
-
Do svých vystoupení promítá performerka Eliška Brtnická lásku ke sportu a divadlu
Experimentátorka, performerka, a taky akrobatka Eliška Brtnická, je rodačkou z Jihlavy. Vidět jste ji mohli například na festivalu FUN FATALE.
-
Elektrokolo má proti tomu běžnému celou řadu výhod, děti ho ale nepotřebují
Společně s turistikou patří právě cyklistiky k těm nejoblíbenějším aktivitám. Co všechno je důležité zvážit pří výběru nového elektrokola a jak nenaletět?
-
Rozhlasová reportáž přináší autentickou emoci, říká reportér Daniel Zach
Český rozhlas slaví 100 let. První vysílání odbavili redaktoři z půjčeného skautského stanu 18. května 1923. Jak svoji práci vnímají lidé v jihlavském studiu v současnosti?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.