Mandolína dává trampské muzice jistý směr a nahrazuje bicí
Klasická bluegrassová kapela se neobejde bez mandolíny. Drnkací hudební nástroj se zdvojenými strunami dává díky vysokým frekvencím muzice určitý směr a také nahrazuje bicí. Sestavu doplňuje kytara, kontrabas, housle a pětistrunné banjo.
„Původem pochází ze střední Asie a přes východ se dostal do Itálie a Španělska,“ říká k historii mandolinista z Luk nad Jihlavou Václav Kříž, který sám hraje pětačtyřicet let a čtyřicet let je členem slavným Pražců, bluegrassové kapely.
Mandolínu známe také z populární hudby, především z jižních států. „Ty mandolíny, které hrají v Itálii, Španělsku a jižní Americe, znějí měkce. V Řecku používají buzuku, což je modifikace mandolíny,“ dodává pan Kříž.
Mandolína má čtyři páry strun a je obvykle laděná jako housle. Hraje se na ní trsátkem. Tvoří nedílnou součást klasické bluegrassové sestavy. „Je to muzika z Ameriky, která vznikla fúzí muzik různých přistěhovalců a vyvíjela se až do roku 1939. Tehdy Bill Monroe, duchovní otec bluegrassu, založil kapelu Bluegrass Boys. Státu Kentucky se říká bluegrass, od toho ten název,“ dodává Václav Kříž.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.