Krásnou kytici uvážeme i z obyčejných květin, bodláků nebo plevelů
Jedna je učitelka na telčském gymnáziu a spisovatelka, druhá zahradní architektka, ale jejich společnou vášní jsou květinové vazby.
Marta Veselá Jirousová a Monika Semotánová se spojily a pod značkou Divokvítí učí kulatou květinovou vazbu z polního, lučního a zahradního kvítí uvázat i ostatní milovnice květin. Na kurzu v Telči se mimo jiné dozvěděly, že krásná kytice se dá uvázat z doslova jakékoli kombinace druhů a barev.
Kulatá a spirálová vazba
Spirálová neboli kulatá vazba je zpočátku trochu obtížnější, ale dá se snadno naučit. „Kulatá vazba je oblíbená, pěkná, harmonická,“ usmívá se Marta. Přesto je na ni potřeba několik hodin přípravy.
Sbírání květin, čištění stonků, odpočinek ve sklepě v chladnu, aby se květiny pořádně napily. Kdo má zahradu, může posbírat barevné květiny, které právě kvetou, ale zdaleka to není nutné.
Z vlastních zahrad
„Bereme kytky z vlastních zahrad, ale i z rumišť, ze strouhy, vážeme z bodláků, odkvetlých kytek, z plevelů. Ty kurzy děláme i proto, aby lidi věděli, že ty květiny k nám nemusí putovat odněkud z Keni nebo Ugandy, kde jsou často pěstované v podmínkách, kdy to zničí ekosystém, ženy tam pracují v zoufalých podmínkách, potom ty květiny putují do Holandska a teprve pak do těch květinářství. A myslím, že se to u nás příliš neví, že cesta těch květin je taková trnitá a nepěkná. To je pak radost vidět, že to jde jinak a že to dokáže každý,“ uzavírá Marta Veselá Jirousová.
Několik rad od Divokvítí, jak se o uvázanou květinu postarat:
Sbírat květiny raději ráno nebo večer
Stonky zkrátit a seříznout šikmo, aby se zvětšila plocha napití
Použít čistou vázu bez bakterií
Dát do vázy teplou (ne vřelou) vodu – stonky se roztáhnou a lépe se napijí
Nestavět na slunce ani vedle mísy s ovocem
Související
-
FOTO: Květy jako živé, ovoce k nakousnutí. Všechno je ale ze skla
Jabloňové nebo třešňové květy, vlčí máky, sněženky, pomněnky, ale také maliny, ostružiny a rybíz. To všechno umí vyrobit ze skla Jitka Baďurová z Nové Říše.
-
Skoro všechno, co kolem nás roste a kvete, je jedlé. Přírodovědkyně vymýšlí speciální recepty
Skoro všechno, co kolem nás roste a kvete, je jedlé. To je heslo Jany Vlkové, která z jedlých květů vymýšlí recepty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.