Krajská knihovna Vysočiny získala celosvětové ocenění Green Library, patří mezi osm nejlepších na světě
Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě se v roce 2022 dostala mezi osm nejlepších knihoven světa, které získaly ekologickou cenu Green Library.
„V této celosvětové soutěži jde o to, že knihovna má možnost ukázat, že vypadá zeleně, ekologicky a funguje trošku jinak,“ říká Jana Fialová z propagačního oddělení krajské knihovny Vysočiny. Cenu udělovala mezinárodní federace knihovnen IFLA už sedmkrát. Podle ředitelky knihovny Jitky Hladíkové je budova v dobré společnosti: „My jsme se dostali do užšího výběru osmi knihoven, takže jsme se ocitli po boku budov knihoven z Ameriky, ze Španělska, Agentiny nebo Singapuru, takže je to velký úspěch.“
Květiny na venkovních stěnách jsou různorodé a je jich na dvacet kvetoucích druhů. Jana Fialová dodává, že zeleň má přínos pro všechny: „Nejen pro flóru, ale i faunu, je tam spousta čmeláků, ptáků, motýlů.“ Pokud čtenáři či návštěvníci knihovny v letních měsících navštíví střešní terasu, ocitnou se rovnou uprostřed přírody. Architekturu knihovny ocení i zevnitř, odkud mají prosklenými stěnami výhled do okolí.
Knihovna je ale zelená i zevnitř, hned za vstupem ve společenské části je celá stěna pokryta osvěžující zelení pokojových rostlin. Květináče jsou zalévány závlahovým systémem řízeným přes počítač a v místnosti vytvářejí příjemné mikroklima. „Měli jsme tu i svatbu, vdávala se nám tady kolegyně“ usmívá se ředitelka knihovny Jitka Hladíková.
Knihovny mají často možnost spolupracovat se začínajícími architekty. Podle ředitelky je to pro ně velká příležitost. „Navázali jsme spolupráci s havlíčkobrodskou Střední průmyslovou školou stavební. Studenti mají možnost navrhnout změnu interiéru nějaké malé knihovny. Tu knihovnu to nic nestojí a oni dělají smysluplný ročníkový projekt. A samozřejmě to funguje i na profesionální bázi. Architekti mají do stavby budovy knihoven co mluvit, ale musí také naslouchat tomu, co potřebujeme my knihovníci,“ uzavírá ředitelka oceněné Krajské knihovny Vysočiny.
Související
-
Už dvacet let sídlí Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě. K návštěvě zve i ty, kteří nečtou
Je velká, prosvětlená, pohodlná a vybavená. Do Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě můžete vejít, aniž byste byli registrovaní čtenáři.
-
Dvakrát více čtenářů má krajská knihovna v Brodě. Řada z nich si knihu raději půjčí než koupí
Za poslední tři měsíce má Krajská knihovna v Havlíčkově Brodě v meziročním srovnání takřka dvojnásobný nárůst čtenářů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová