Kominíci mají šťastné ženy - denně jim nosí pověstné štěstí a domů chodí po práci jako ze škatulky
„Můj den začíná tím, že přijdu do práce o půl sedmé ráno, dám si kafe, probereme s klukama situaci a pak se převleču do pracovního,“ začíná povídání o práci kominíka jeden z nejpovolanějších. Patrik Šrek čistí a kontroluje komíny v Jihlavě a okolí se svými bratry dlouhá léta. Nejvíc ho baví na této práci, že v ní nezažívá stereotyp.
„Baví mě, že pokecám s lidmi. S půlkou vesnice si většinou tykám. Z dálky už na mě volají. Je to super, nedělám pořád stejnou práci a hlavně nejsem odkázaný na píchačky,“ libuje si kominík Patrik. Jeho miminka dělala kdysi vedoucí v jihlavském kominickém družstvu a se svými dvěma bratry běhali s nosem od sazí už jako malí kluci. A zůstalo jim to. Vlastně si pořád hrají.
„Musím mít klíče na všechny různý velikosti. Nahoru jsem to kontroloval, jestli to je průchodný. Musím spouštět nářadí, může tam být vrána, holub. Mohou propadnout vrchem. Je to nebezpečné hlavně na podzim a v zimě. Sednou si k ústí komína, přiotráví se a spadnou. Ven už se nikdy nedostanou,“ komentuje postup při práci za komínem jihlavský kominík.
Na sobě má stále předepsané oblečení, ve kterém je v zimě zima a v létě teplo. Neustále je celý od sazí, ale to prý ženy a přítelkyně kominíků nijak netrápí. „My si pereme sami. Máme tady pračku. Taky se tady koupeme, takže domů chodíme čistí,“ říká hrdě kominík, který po šichtě často nemíří přímo domů, ale rád zajde ještě s kamarády na pivo. Jeho další vášní jsou filmy, ze kterých už má početnou filmotéku. V práci se v těchto dnech nestačí otáčet ani Patrikův kolega Honza Procházka. Když protáhl komín u pana Jiříka ve Smrčné u Jihlavy, liboval si: „Vidíte, jak ten komín je čistej, teď to vypucoval. Krása!“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.