Ke zjištění vlastní kondice nepotřebujete odborníka. Stačí vyjít po značené trase na Harusův kopec u Nového Města na Moravě

Stezka na Harusův kopec u Nového Města na Moravě

Při návštěvě Nového Města na Moravě si můžete celkem snadno ověřit svoji kondici. Stačí absolvovat terénní test zdatnosti při výstupu na Harusův kopec. Autorem myšlenky na zbudování veřejně přístupného testu je novoměstský sportovní lékař Karel Daněk. Ten v sedmdesátých a osmdesátých letech stál za vybudování značené trasy na Harusův kopec.

Dnes je součástí městského turistického okruhu. Terénní test začíná nedaleko Vysočina arény. K jeho absolvování nepotřebujete žádnou speciální výbavu. Stačí když máte hodinky nebo stopky. Celá trasa vede do kopce, na necelém kilometrů překonáte 115 výškových metrů. V cíli, na vrcholu Harusova kopce, v nadmořské výšce 741 metrů si pak porovnáte následující hodnoty – váš věk, čas výstupu a tepovou frekvenci v prvních deseti vteřinách po výstupu. Na přiložené tabulce zjistíte jak na tom jste.

Z Harusova kopec pak následně můžete pokračovat po jednom z městských okruhů. Okruh značený modrou značkou měří jedenáct kilometrů, červený je o sedm kilometrů delší.

Stezka na Harusův kopec u Nového Města na Moravě