Když píšete vlastní tvorbu a musíte si prorážet cestu, tak vás každý úspěšný koncert nakopne

Když píšete vlastní tvorbu a musíte si prorážet cestu, tak vás každý úspěšný koncert nakopne
Kapela Černý ledňáček vznikla spojením několika muzikantů z východu našeho kraje. Jmenovitě Adam Joura a Jan Vystrčil přišli do Dobrého dopoledne.
„Všichni jsme hráli v jiných kapelách a asi jsme nehráli to, co bychom třeba hrát chtěli. A dozrálo to k tomu, že jsme založili tuhle kapelu, skládáme vlastní tvorbu a baví nás to.“
Psát vlastní písničky není snadné, ještě těžší je ale cesta k posluchači, pro kterého se písničky mají stát hity. To je nakonec cílem každého skladatele. „Není to jednoduché, každý malý úspěch nám ale pomáhá. Každý dobrý koncert nás nakopne a posune v naší práci dál.“
Ledňáček
Název kapely má hlubokou symboliku. „Ledňáček je malý dravec, což symbolizuje naší hudbu. Navíc v dějinách je to důležitý opeřenec, třeba Karel IV. ho měl ve znaku. A černý, to je naše ne vždy optimistická hudba.“
Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.