Kdo si pořídí chameleona, tomu zní doma celý rok cvrčci. Jako u moře

6. květen 2015
Dobré odpoledne

Nejrozšířenější v domácích teráriích v poslední době jsou chameleon jemenský a agama vousatá. „Je to teď taková módní vlna, když jsou plazi dostupnější,“ říká jihlavský prodejce zvířat Jaroslav Svoboda. Jsou to oblíbení plazi, protože mají ze všech druhů nejméně náročné podmínky. „Ta jejich vitalita je úžasná, a pokud se splní jejich přírodní podmínky, tak lidi je rádi chovají. Třeba agama umí úžasně hospodařit s vodou, skoro nepije, žere zelené rostliny a to jí stačí, je to obdivuhodné.“

Pokud je chceme chovat doma v teráriu, musíme napodobit co nejvíce podmínky prostředí, odkud pocházejí. Jaroslav Svoboda dodává: „Terárium musí mít svá pravidla – teplo, světlo, a vlhkost. Agama vousatá je polopouštní zvíře, které žije ve vysokých teplotách v suchém prostředí, a proto když je v teráriu příliš mnoho vlhkosti, měli bychom ji snížit. Odvětrání je nezbytná součást každého terária.“ Každé zvíře potřebuje určitou vlhkost, proto je dobré ji hlídat a kontrolovat například vlhkoměrem, aby plaz nechytil plíseň nebo jinou ošklivou nemoc. „Rosíme tedy podle potřeby méně, nebo otevřeme teráriu dvířka a dá se použít i nucený přívod vzduchu například vzduchovadlem do akvária,“ doporučuje Jaroslav Svoboda.

Nepodceňujme žárovku UVB

Když v teráriu chybí dostatek ZVB záření, které v přírodě chameleoni a agamy získávají ze slunce, nejsou podle Jaroslava Svobody v teráriu schopni zpracovat živiny z potravy a mohou uhynout. „Tato žárovka stojí kolem 450 korun. Svítí sice tři roky, ale my jsme měřili tok záření a zjistili, že po roce a půl už vydávala jen 25 % záření. Proto je lepší přibližně po roce a půl žárovku vyměnit.“

Agama vousatá

Plazi se živí čerstvým živým hmyzem. „Chutnají jim sarančata, cvrčci, někdo dává i šváby. Nesmíme zapomínat ani na zelenou stravu, salát, ovoce, někteří se naučí jíst i strouhanou mrkev, pokud jsou na ni zvyklí,“ usmívá se chovatel. Někdo dává hmyz volně do terárií, ale chameleon se dá i krmit z ruky. „Snažíme si ho trochu ochočit, protože když chameleon v dospělosti doroste třeba 40 cm, tak může být při kontaktu i nepříjemný a krmením z ruky se stává mírumilovným. Hmyz můžeme podávat i pinzetou. Nesmíme zapomínat na to, že potřebují také minerály. Doporučuje se hmyz před krmením obalit v minerálním přípravku, který se dá koupit.

Chameleon barvu modrého svetru nezíská

„S barvou u chameleonů je to tak, že ji skutečně mění, v době páření jsou zvířata hodně tmavá, nebo když sedí na hnědém či zeleném klacku, tak se mu barevně přizpůsobí. Nepředstavujme si, že během minuty změní barvu podle našeho svetru na červenou nebo modrou,“ usmívá se Jaroslav Svoboda.

Protože v přírodě žijí tito plazi vysoko ve větvích, stavíme terárium na výšku a přidáme do něj větve, ať mají plazi po čem lézt. Rostliny mohou být živé i umělé. Podle Jaroslava Svobody ale není rozumné koupit do terária větší množství těchto zvířat. „V přírodě jsou samotáři, tam soupeří o hmyz. Pokud dáte do terária dva samce, tak v dospělosti se vám určitě pobijí. Samec se samičkou nebo dvě samičky se samečkem mohou být, ti spolu vydrží, ale také potřebují o něco větší prostor.“

Chat s Jaroslavem Svobodou

autor: dak
Spustit audio