Kdo probudí hlídače katakomb, převezme jeho místo. Možná navěky
Tento týden vás Příběhy z Vysočiny zavedou pod povrch. Konkrétně do jihlavských katakomb. Labyrint podzemních chodeb o délce 25 kilometrů si projdeme s historiky, správcem i deratizátory.
Lucie Maxová, autorka dnešní kolekce reportáží, se nejdříve zajímala o historii chodeb. Dříve si historikové mysleli, že katakomby jsou zbytkem starých stříbrných dolů. Jiní tvrdili, že podzemí bylo raženo pro vojenské účely. Dnes převládá názor, že labyrint vznikl z obchodních a praktických pohnutek. Sestupme se správcem Davidem Kočkou do chodeb a chovejme se tiše, abychom neprobudili hlídače.
Nejznámějším místem jihlavského podzemí je takzvaná svítící chodba. Je ale otázkou, jak dlouho ještě bude zářit. Svitu v ní ubývá i kvůli turistům, kteří si chtějí odnést suvenýr.
Také v jihlavském podzemí se musí uklízet. Jednou za rok procházejí katakomby generální očistou. Zapomeňte na moderní čistící stroje. V podzemí potřebujete holinky, rukavice a kartáč.
V podzemí Jihlavy se líbí nejen turistům, ale také potkanům. Každé jaro proto do úzkých a nízkých chodeb sestupují deratizátoři, aby tu nakladli pasti na hlodavce. U toho bývají odvážné reportérky Regionu, které už vědí, že se budou muset hodně přikrčit a dávat pozor, do čeho šlapou.
Téměř 40 let schází do jihlavského podzemí Jan Šustr. Jako kluk si v katakombách hrál na Rychlé šípy. Labyrint zůstal jeho vášní a čas od času jím provází turisty. Jeho historky o potkanech a dětském drogovém doupěti vždycky na posluchače zaberou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.