Jihlavská ZOO je bohatší o osm hroznýšů. Narodili se čtyřiceticentimetroví

23. říjen 2020

V jihlavské zoologické zahradě se samici hroznýše madagaskarského narodilo hned osm mláďat. Jsou od začátku od matky oddělená, a mají se čile k světu.

Malí hroznýši se narodili v polovině října, a už po několika dnech se začali připravovat na první svlékání kůže. „Hroznýši jsou vejcoživorodí. Samice mají ve vejcovodech nashromážděná vajíčka. Líhnou se ve chvíli, když samice ta vajíčka snáší,“ vysvětluje ředitel zahrady Jan Vašák.

V praxi to vypadá tak, že samice rodí hotové hady. Tentokrát jich bylo osm o rozměrech kolem čtyřiceti centimetrů. „Je to normální až nadnormální,“ posuzuje počet mláďat Jan Vašák. Zajímavé je i to, že hroznýši mají od narození stejné vybarvení.

Samice hroznýše mláďata hned po narození opouští

Samice hroznýše bývá březí kolem sedmi měsíců, a svá mláďata hned opouští. Matka našich osmi hroznýšů po porodu odpočívá ve svém teráriu v tropickém pavilonu zoologické zahrady.

„Musí se napít, chvilku si odpočinout, pak se nají a bude zase čilá,“ říká ošetřovatelka Petra. Jan Vašák vysvětluje, že když má samice v sobě malé hroznýše, zabírají tolik místa, že nemůže žrát.

První krmení přichází po prvním svléknutí kůže

Hroznýši jsou od začátku čilí. Spoustu věcí se ještě musí naučit, jak například chytání potravy. Podle ošetřovatelky jsou prý při tom neohrabaní. První krmení přichází po prvním svlékání kůže, což bývá už týden po narození.

V přirozeném prostředí na Madagaskaru se živí malými savci. „Když je hroznýš dospělý, chytne i lemura,“ říká Jan Vašák s tím, že z takového kusu potravy pak had žije měsíc. V zoologické zahradě dostanou hroznýši laboratorní potkany.