Jak kontaktovat pojišťovnu a co před příjezdem technika dělat? Máme pro vás rady, jak nahlásit škodu po povodních

Kde pojišťovny evidují nejvíc škod?
Pojišťovny evidovaly k neděli zhruba 1500 škodních událostí souvisejících se záplavami a extrémním počasím. Ten hlavní nápor ale očekávají až v dalších dnech, kdy by se situace měla uklidňovat a voda opadat.
Česká asociace pojišťoven doporučuje, abyste v první řadě mysleli na své zdraví a bezpečí a taky na zdraví a bezpečí svých blízkých. To znamená, počkali, až voda opadne, a až pak řešili případnou škodu. Důležité je všechno nafotit, a pokud máte třeba na zahradě spadlý strom nebo stožár, tak poproste o pomoc s odstraňováním hasiče. I v tomto případě byste podle asociace měli všechno dokumentovat.
Jakmile jsou škody vyfocené a případně odstraněné, měli bychom kontaktovat pojišťovnu. Ta by nám měla oznámit, kdy pošle technika nebo likvidátora. Zároveň byste se měli pokusit laicky odhadnout výši škody a připravit si - pokud je dohledáte - pořizovací dokumenty k poškozeným věcem - například účty a faktury.
Mobilní technik pak poškozený dům nebo domácnost obejde, a případně poradí i s tím, jak odstranit různý odpad - například kontaminované potraviny, nebo chemikálie.
Už před víkendem pojišťovny upozornily na to, že neproplácí škody způsobené do deseti dnů od uzavření smlouvy.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.