I s malými dětmi se dá pracovat

17. červen 2014
Dobré odpoledne

Čas, který strávíme na rodičovské dovolené, by se měl věnovat především dětem, nicméně je spousta maminek, které chtějí i tehdy něco dělat. Taková je i zkušenost Hany Orgoňové, maminky ročního syna, která do poradny přišla. „Možnosti přivydělat si existují, ale vše záleží na tom, jaké má rodina možnosti s hlídáním a výpomocí od babiček,“ dodává.

Na rodičovské dovolené se dá dělat ledacos. „Znám maminky, které vyrábějí šperky, je tu prodej kosmetiky, úklid, hlídání jiných dětí, lze se i domluvit se současným zaměstnavatelem, který by potřeboval administrativní výpomoc, že nabídne tento typ práce,“ uvádí Hana Orgoňová.

Říká také, že výše výdělku při rodičovské dovolené není omezena. „Měli bychom však se svým zaměstnavatelem uzavřít dohodu o provedení práce, protože v tom případě, pokud je výdělek do 10 tisíc, pak za nás zdravotní pojištění stále platí stát.“

Návrat na původní místo je věcí dohody se zaměstnavatelem. Rodiče si vybírají, zda doma zůstanou dva, tři nebo čtyři roky. Hana Orgoňová doporučuje, aby nástup do práce neprobíhal ze dne na den: „Je v zájmu každého rodiče, aby se během rodičovské dovolené dostal do kontaktu se svou prací, setkával se s kolegy a věděl, co firma v danou chvíli řeší, aby pro něj byl návrat jednodušší a plynulejší.“

Pokud se nebudeme z různých důvodů vracet na stejné místo, můžeme práci aktivně hledat už dříve: „Buďme pečliví a trpěliví, procházejme nabídky práce pravidelně. Práce se totiž nemusí objevit hned, začněme proto nejméně tři měsíce před koncem rodičovské. Také choďme na výběrová řízení připraveni,“ radí Hana Orgoňová.

Rodičovská dovolená do životopisu patří, i když matky toto období ne vždy uvádějí. „Nakonec to však může být i výhoda,“ myslí si personalistka. „Uvedením rodičovské dovolené v životopisu naznačuji budoucími zaměstnavateli, že jsem připravena nyní se věnovat práci. Stále ale ještě bojujeme s předsudky o často nemocných dětech. Na druhou stranu zaměstnavatelé už vědí, že rodič si umí zorganizovat čas daleko lépe a v práci je tak aktivnější a výkonnější.“

autor: dak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.