I když na podzim zatuhneme, měli bychom se protahovat

6. listopad 2014
Dobré odpoledne

Oproti létu, kdy jsme aktivní a pohybliví, na podzim nám tělo spíše zatuhne a hůře se nám pohybuje. „Teď stydneme a nehýbáme se, jako když zatuhnou ložiska,“ popisuje reflexní terapeut František Hodač. S pohybovým aparátem můžeme mít ale potíže i se zvyšujícím se věkem. „Když se o tělo nestaráme, je to znát. Když budete jezdit autem bez údržby, také bude vypadat hrozně. Ale my máme výhodu – každých sedm let se nám obnoví všechny buňky v těle a toho je možné využít.“

Každému, i lidem, kteří se z důvodu nemocí nebo pooperačních stavů, bolestí a podobně pomůže i malé cvičení, alespoň trochu pohybu. Jedny z prvních cviků mohou být promnutí a kroucení prsty u nohou a rukou a uvolnění kloubů - lokty, kolena, kyčle i ramena. František Hodač ukazuje: „Nádech výdech, vytáhnout páteř nahoru, nádech, ramena doprava, při výdechu zpátky, nádech a na druhou stranu – takhle si protáhnete všechny klouby.“

„Hodně ohlasů mám i k dřepu, o kterém jsme už mluvili. Lidem, kterým se do cvičení nechce, můžeme vysvětlit, že při tomto dřepu nemusí celým tělem až dolů, že stačí dát zadeček deset centimetrů níž, ono to všechno postupně povolí a plný dřep přijde až časem,“ soudí František Hodač. Podle něj se opakováním nejen dřepů i cvičením zlepšují výsledky. „Čím starší lidé, tím lepší výsledky mají. I když mají dejme tomu varixy a nebo křeče, dřep stačí dělat len lehce, že ho naznačíme, nesmí jít do bolesti a proti křečím doplnit hořčík s vápníkem.“

Kdo má natažený stehenní sval, tomu doporučuje reflexní terapeut sval rozmasírovat, obkládat listy kostivalu nebo zelnými listy a doplnit minerál hořčík. „Ten se musí dávat s vápníkem, dvakrát tolik vápníku než hořčíku a k tomu vitamín E. Když přidáte vitamín B a C, udělá vám to jedině dobře,“ radí František Hodač.

Univerzální reflexní bod P najdeme na levé noze na vnitřní straně chodidla. Najdeme ho tak, že palec ohneme směrem ke koleni, na chodidle nám vystoupí šlacha. Jedeme po ní až na konec, kde je pomocný bod. Stejnou vzdálenost, jaká je od tohoto bodu ke hraně chodidla, přidáme ještě jednou směrem ke kotníku, kde najdeme bod P. Pokud nás bolí, pak je problém v pohybovém aparátu, pokud ne, tak je problém jinde. Bod P můžeme mačkat, jak si vzpomeneme, kdykoliv, je to i léčivý bod, který nás léčí a pomáhá nám.

Chat s Františkem Hodačem

autor: dak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.